Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Bitki Çayları

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Bitki Çayları

Bitki çayları, çeşitli bitkilerin ve baharatların sıcak suda kaynatılarak ya da bekletilerek oluşturulan içeceklerdir. Genellikle bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bitki çayları, kafein vb. maddeler içermemeleri ile bilinirler. Bitkilerin kurutulmuş yapraklarından üretilen bu çaylar, hazırlanırken içinde kafein barındırılan çaylarla karıştırılmadan tüketilirler. Sürekli tükettiğimiz yeşil çay, bergamotlu çay, beyaz çay ve siyah çay gibi gerçek çaylarda olduğu şekilde sıcak veya soğuk olarak içilebilirler.

 

Bitki Çayını Kim Bulmuş?

Bitki çayının geçmişi ise günümüzden çok daha eskiye dayanmakta. Çin’in Güney Guangdong eyaletinde ilk kez kullanılmaya başlayan bitki çayları, özellikle bağışıklık sistemini koruyucu ve güçlendirici etkisi nedeniyle alternatif tıp alanında da kullanılmış. Çin’in Güney kesiminde bulunan Guangdong kentinde yaşayan Yuan Hanedanlığı tarafından bulunan bitki çayları, döneminde oldukça yaygın şekilde tüketilmiş. Hanedan üyeleri kendilerini hasta hissettiklerinde, bitki çaylarından içerlermiş ve hasta olmamak için de bitki çayları tüketirlermiş. Arşiv kayıtlarına göre 1715 yılından beri Yuan Hanedanı tarafından kullanılan bitki çayları, zaman zaman soğuk çorba olarak da adlandırılmış. Bu soğuk çorba hali zamanla bir ilaç niteliği kazanınca Qing Hanedanlığı tarafından adı bitkisel çay olarak değiştirilmiş.

 

Tarihteki İlk Bitki Çayı

Tarihte bilinen ilk bitki çayının adı Wong Lo Kat. 1828 yılında Wang Zebang tarafından üretildi ve dükkânlarda satılmaya başlandı. Ardından Çin’de bugün de hâlâ yaygın olan sokak tezgâhlarında satılması yaygınlaştı. 1869 yılına gelindiğinde ise Hong Kong’da geliştirilme çalışmaları hız kazandı. Ancak patent almak için oldukça geciken Çinliler, 28 Mayıs 2006’da resmi çayı onayladı. Aynı zamanda maddi olmayan kültürel miras listesine ekledi.

 

Aşırı Bitki Çayı Tüketimi Zarar Verebilir

Günümüzde bitki çayları hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Ama doğal bitki çayları faydalı olduğu kadar zararlı da olabilir mi? Düzenli şekilde tüketildiğinde faydaları saymakla bitmeyen bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bitki çayları aşırı tüketildiğinde de zararlı olabilir. Bu durumu engellemek için fazla şekilde tüketmemenin yanında, bitki çaylarını kullanmadan iyi bir araştırma yapmak gerekir. Bitki çaylarının etkileri, kronik hastalıklara sahip olan kişilerce dikkatli kullanmalıdır. Yaş grubuna da dikkat edilmelidir. Ergenlik çağında olan gençler ve belirli bir yaşın üzerinde olan kişilerce de dikkatli ve olası yan etkileri kullanılarak tüketilmelidir.

 

Bitki Çayının Faydaları Nelerdir

Genel olarak ele alınacak olursa, bitki çayları pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Ancak özellikle kış aylarında doğal bağışıklık güçlendirici olarak kullandırılır. Kış aylarında, grip virüsü çoğu kişinin hastalanmasına sebep oluyor. Bu virüsler her sene kendilerini yenileyerek, hastalığın süresinin daha uzun ve belirtilerinin daha ağır gerçekleşmesine neden oluyor. Bu nedenle özellikle kış aylarında, bağışıklık sistemimizin güçlü kalması, oldukça önem kazanıyor. Peki, doğal bitki çayları ile bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak ve ihtiyacı olan desteği vermek için hangi çayları tüketmeliyiz? İşte kolayca hazırlanabilecek, ilaç niyetine en doğal bitki çayları!

 

Zencefil Çayı

Özellikle soğuk algınlığı, grip, yüksek ateş gibi şikâyetler olduğunda, Zencefil anında yardıma koşan, şifa deposu bir antioksidan. Vücuttaki kan şekerini dengeler, kolesterolü kontrol altına alır ve kötü olan kolesterolü düşürür, vücutta oluşan ödemi atar, boğaza iyi gelir, mide kramplarını azaltır, bağırsak ve sindirim sistemini iyileştirir, çalışmasını hızlandırır. Sıcak suyun içine atılan zencefil, biraz karabiber, limon, portakal kabuğu, tarçın ve biraz balla tatlandırılarak içilebilir. Ancak sedef hastalığına sahip olanlar ya da safra kesesi problemleri yaşayanlar zencefili dikkatli tüketmelidir.

 

Ihlamur

Ihlamurun bağışıklık sistemine faydasının olmasının yanı sıra rahatlatıcı ve stres attırıcı olduğu biliniyor. Ayrıca uykusuzluğa da iyi gelen bu mucizevi bitki aynı zamanda mükemmel bir bağışıklık güçlendirici. Öksürüğü azaltma ve boğazları yumuşatma işlevi de olan ıhlamur, içinde bulunan Flavonoid sayesinde iltihaplanmaların giderilmesinde de önemli rol oynuyor. Tüm bunları yaparken bağışıklık sistemini de güçlendiren ve vücudun koruyucu mekanizmasını destekleyen ıhlamur, bağışıklık sistemi için en önemli bitkilerden birisi.

 

Papatya Çayı

Kadınların regl dönemindeki en büyük yardımcılarından biri olan Papatya çayı, içeriğinde bulunan alfa-bisabolol ve arzulene ile ülser, mide duvarı kalınlaşması ve gastrit gibi hastalıklara karşı tedavi edici etkisi bulunuyor. Karaciğer içinde oldukça faydalı olan papatya, metabolizmanın sorunsuz şekilde çalışmasına, toksinler ve ödemlerin vücuttan atılması konusunda da yardımcı oluyor. Bu faydalarının yanı sıra bağışıklık sistemini de destekliyor.

 

Beyaz Papatya Çayı'na göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Kiraz Sapı

Kiraz sapının suyunu içmek aslında son zamanlarda hayatımıza giren bir yenilik. Bildiğimiz bitki çaylarının dışında, etkin maddeler yönünden oldukça zengin. Sadece kiraz sapına özgü, içinde bulundurdukları, vücudun tuz dengesini ayarlıyor. Bu arada ödem de attırıyor. Doğal bir kan sulandırıcı ve doğal antioksidanlar içeriyor. Bağışıklık sistemi hastalıklarında ve bağışıklık sistemi korunmasında, desteklenmesinde kullanılıyor. Kötü huylu olan kolesterolün düşmanı, dolaşım bozukluklarında etkili, kolesterolü düşüren bu işe yaramaz gibi görünen kiraz saplarının marifetleri saymakla bitmiyor. Kaynamış suya, sadece bir avuç atıp, demlenmesini bekledikten sonra rahatlıkla içilebilir. İsterseniz kısık ateşte bir süre kaynattıktan sonra, suyunu soğutmadan, cam şişelerde saklayabilirsiniz. 

Cam şişelerde soğuduktan sonra bir süre buzdolabında da saklayabilirsiniz. Yemeklerden önce ve sonra da içilmesi tavsiye edilen kiraz sapını kür olarak yapmak isterseniz, 3’er gün arayla sabah akşam uygulayabilirsiniz. Üç günün sonunda eğer artan su varsa, artık kullanılmamalı, yenisi yapılmalıdır. Hamileler ve çocuklar ise Kiraz sapı suyu tüketmemelidir. Emziren anneler de ise sütün tadını değiştirme etkisi yaratabilir. Bu nedenle lohusalık döneminde de tüketilmemesi tavsiye edilir.

 

En Faydalı Olan İçin Sadece Doğal Olanı Tercih Edin

Firma olarak bitki çaylarının oldukça özel ve faydalı olduğunun bilincinde olarak sadece organik olan çayları müşterilerimize sunuyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bitki çayları içinde hiçbir renklendirici, ek tatlandırıcı ya da organik olmayan herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz. Sadece doğal halleri ile siz değerli müşterilerimize sunduğumuz bitki çaylarımızın, özelliklerini kaybetmemesi için ihtiyacı olan ortamlarda muhafaza ediyoruz. Bu nedenle en yüksek faydayı sağlayabiliyor ve tat özelliklerini olduğu şekilde koruyarak sizlerle buluşturuyoruz.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/bagisiklik-sistemini-guclendiren-dogal-bitki-caylari linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Doğal Bitki Çayları
Aralık 14, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı