Çarkıfelek Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çarkıfelek Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda hayatımıza tropikal meyveler girmeye başladı. Çarkıfelek meyvesi de bu meyvelerden bir tanesidir. Markette, pazarda, manavda görüp bu ne diye sorduğumuz, çoğunun da tadına baktıktan sonra sevdiğimiz meyveler, günümüzün deyimi ile çok trend oldu. Yurtdışından ithalatın da artmasıyla her geçen gün ülkemizde yetişen ve çok iyi bildiğimiz meyvelerin yanına, yurtdışından gelen, kimisinin adını bile daha önce duymadığımız, tadını bilmediğimiz yeni meyveler ekleniyor.

Ülkemizin son dönemde tanıştığı ve oldukça da sevdiği meyvelerden birisi de “Passion Fruit” olarak bilinen, Çarkıfelekgiller ailesindeki 500 türden biridir. Bu meyvenin çiçeğinin yaprakları su değirmenine benzetildiğinden, ülkemizdeki adı Çarkıfelek’tir. Fas’ta ise bu meyveye saat çiçeği adı verilmiştir. Çarkıfelek meyvesi içinde bulunan su miktarı oldukça fazladır, bu nedenle koparıldığında beklememesi ya da uygun şartlarda bekletilmesi gerekir. Diğer şekilde içinde bulunan su kısa zamanda kurur ve meyve yenmez hale gelir.

 

Çarkıfelek Meyvesinin Kökeni Nereden Gelir?

Çarkıfelek meyvesi ilk olarak 1800’lü yıllarda Hawai’deki insanlar tarafından evlerinin bahçelerinde yetiştirilmeye başlanmış. Tohumlar ise bu bölgeye Avustralya’dan gelmiş. Ardından 1900’lü yılların başında Kenya ve Güney Afrika’da yetiştirmek için özel bahçeler kurulmuş. Bir diğer çeşidi olan sarı Çarkıfelek bitkisinin ise tam olarak nereden geldiği ve kökeni bilinmiyor. Uzun yıllar bu meyvenin yetiştiriciliği Avustralya ve Hawai’de yapıldıktan sonra, tohumlar Brezilya’ya gönderilmiş. Günümüzde ise meyve Brezilya’da oldukça fazla şekilde üretiliyor. Bu nedenle de anavatanı Güney Amerika olarak biliniyor.

 

Çarkıfelek Meyvesinin Bitkisel Özellikleri Nelerdir?

Çarkıfelek meyvesi Passiflora ailesinden gelir. Bu meyveler ve meyvelerin köklerinden yapılan ilaçlar, farklı ülkelerde uzun zaman alternatif tıp alanında kullanılmıştır. Özellikle psikolojik rahatsızlıklar olan anksiyete ve sinir hastalıklarında dönem dönem başarısı kanıtlanmıştır. Çarkıfelek meyvesi çeşitlerinden birisi olarak bilinen Passiflora Suberosa, Türkçe adıyla Vahşi Tutku Meyvesi, diyabet, tansiyon, deri hastalıklarında ve sakinleştirici olarak kullanılmıştır. Bu şekilde tedavi metotlarının kullandığı Sri Lanka gibi Asya ülkelerinde oldukça ünlü ve çoğu yerde hastalıkları tedavi eden ya da tedaviye yardımcı meyve olarak bilinmektedir.

 

Çarkıfelek Meyvesinin Kaç Türü Vardır?

Çarkıfelek meyvesi birden fazla çeşide sahiptir. Ancak mor ve sarı renkli olanlar en sık kullanılanlardır. Tropikal bir meyvedir ve yetişmesi için tropikal iklime ihtiyaç duyar ama bazı türleri, alt tropikal iklimlerde de yetiştirilebilir. Çarkıfelek meyvesi literatürde Passiflora Mantarı ve Passiflora Flavicarpa olarak adlandırılır. Mantar olarak dilinen cinsinin kabuğu mor ve görünümü yuvarlaktır. Diğerinin ise kabuğu sarıdır. Görüşüş olarak, kabuk renkleri dışında ikisi birbirine oldukça benzerlik gösterir.

 

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yetişir, Türkiye’de Var Mı?

Çarkıfelek meyvesi yetiştirmek için 2 seçenek var. İlk seçenek meyvenin içinden çıkan çekirdekleri tohum olarak kullanmak. İkinci seçenek ise Çarkıfelek meyvesi tohumu kullanmak. Tropikal meyveler grubunda olduğunda dolayı, büyümesi sırasında bol suya ihtiyaç duyulur. Bu nedenle Türkiye’nin birçok bölgesi Çarkıfelek meyvesi yetiştirilmesi için pek elverişli şartlara sahip değildir. Sadece suni sulamanın kullanıldığı ve bol yağmur alan bölgelerde yetiştiricilik yapılabilir. Yetiştiriciler için en uygun zaman ekim ayıdır. Bu ayda ekim yaparak, meyve çekirdeklerinin ya da tohumlarının çimlenmesini beklemek gerekir. Bu meyve saksıda yetiştirilecekse saksı mutlaka büyük olmalıdır. Bunun dışında güneş alan bahçeler, balkonlar hatta evin içinde bile yetiştirilebilir. Çarkıfelek meyvesi humuslu toprak sever. Bu nedenle ekimi yapılan toprağın humuslu olması önemli bir ayrıntıdır. Yetişebilmesi için ihtiyacı olan tüm unsurlar Türkiye’nin güneyinde olduğundan dolayı Mersin’in Anamur ilçesinde az da olsa üretimine başlandı. Çoğunluğu ise yurt dışından ithal şekilde geliyor.

 

Çarkıfelek Meyvesinin Tadı Nasıldır?

Çarkıfelek Meyvesi anavatanı Amerika kıtasının güney kısmı olan meyvelerdendir. Meyveleri, çarkıfelek bitkisinin asma yaprakları arasında yetişir. Meyvenin dış kabuğu mor renktedir. İçinde ise yumuşak jöle kıvamında olan çekirdekli kısmı vardır. Tadı hem tatlı hem de ekşimsidir. Oldukça güzel kokusu olduğundan dolayı, kokteyl, salata, meyve suyu gibi yiyecek ve içeceklerde kullanılır. Kabuğu çok sert değildir, keskin bir bıçak yardımı ile ortadan ikiye kesildikten sonra küçük bir kaşıkla içinde bulunan jöle kısmı yenebilir. Diğer yandan doğal bitki çayı niyetine çarkıfelek çayı da ülkemizde son zamanlarda tercih edilmektedir. 

 

Çarkıfelek Meyvesinin Faydaları

Çarkıfelek meyvesi B vitamini bakımından çok zengindir. Sakinleştirici bir etkisinin de olmasının yanında sinir hücrelerinde oluşan hasarı da giderme konusunda etkilidir. Sürekli olarak yorgunluk veya uyku problemi çeken kişiler için tavsiye edilir. Kadınların belirli bir yaş sonrasında yaşadıkları menopoz dönemlerinde ise yardımcıdır. Bu dönemde fiziksel olarak ve psikolojik olarak sorun yaşayan kadınların çarkıfelek meyvesi yemesi halinde, sıkıntılarının azaldığı görülmüştür. Ayrıca menopoz dönemine de olumlu yönde etki eden bir meyvedir. İçinde seratonin hormonu olduğu bilinmektedir. Bu nedenle mutluluk verici yanı da bulunmaktadır.

Oldukça lifli bir meyvedir. İçindeki lifler sindirim sistemine ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. 100 gramda 10 gram kadar lif bulunduğundan dolayı, vücudun günlük lif ihtiyacının 4’te bir oranını karşılar. İdrar yollarında ise bakteri ve yangı oluşmasını engeller. Kalsiyum bakımından da oldukça zengin olan çarkıfelek meyvesi, kemik ve kas oluşumunu destekler. İçinde bulunan su miktarı, diğer meyvelere göre fazla olduğundan dolayı da vücutta bulunan oksijen seviyesini çoğaltır. Bu da böbrek üstü bezlerine iyi gelir. Böbrek üstü bezleri daha düzenli şekilde çalışır. Kilo vermeye de yardımcı olan çarkıfelek meyvesi doğal antioksidan görevini üstlenir. Bu nedenle doğal bir kilo verme aracıdır. Meyvenin kalorisi oldukça düşüktür. Şeker oranı da azdır. Bu nedenle diyabet hastaları da rahatlıkla kullanabilir.

Etiketler: Çarkıfelek Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?
Kasım 04, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı