Çarkıfelek Meyvesi Nerede Yetişir?

Çarkıfelek Meyvesi Nerede Yetişir?

Artık sadece büyük ve zincir marketlerde de değil, mahalle aralarında bulunan küçük marketlerde, hatta semt pazarlarında bile tropikal meyveleri görebilir hale geldik. Bizim kültürümüze pek de yakın olmayan bu tropikal lezzetlerden biri de Çarkıfelek Meyvesi. Sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Çarkıfelek Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? adlı yazımızı inceleyerek Çarkıfelek Meyvesi hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.. Son birkaç yıldır hayatımızda olan, genel olarak tadı sevilen, “Passion Fruit” olarak da adlandırılan Çarkıfelekgillere dâhil yaklaşık 500 bitkiden biri olan Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir en çok merak edilen konulardan birisi.

Genelde yurtdışından ithal şekilde gelen meyvelerin nasıl ve hangi şartlarda yetiştiği bilinmediğinden, henüz ülkemizde yaygın şekilde bulunmuyor. Bu nedenle tropikal meyveler genelde sadece büyük şehirlerde marketlerde tüketici ile buluşuyor. Peki, dışı sert ama içi sulu olan, açıkta bırakıldığında hemen kuruyan ve bozulan, uygun saklama şartları sağlanmadığında çürüyebilen Çarkıfelek Meyvesi' nin nasıl yetiştirildiğini açıklıyoruz..

 

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Çarkıfelek ağacı bildiğimiz meyve ağaçları gibi büyük gövdeli uzun boylu değildir. Daha kısa boylu, diğer meyve ağaçlarına göre toplaması daha az zahmetlidir. Tropikal bir ağaç olduğundan dolayı, bol yağmurlu, tropikal iklim kuşağında bulunan ülkelerde yetişmesi için oldukça elverişlidir. Yetiştirmek ise sanıldığının aksine zor değildir. Çarkıfelek Meyvesi üretmek için 2 yol var. İlk yol meyvenin kendi içinde bulunan çekirdekleri tohum olarak kullanmak. İkinci yolu ise direkt olarak Çarkıfelek Meyvesinin kendi tohumundan faydalanmak. Tabi toprak cinsine de dikkat etmek gerekir. Çarkıfelek Meyvesinin üretileceği toprağın humuslu olmasına dikkat edilmelidir.

Peki, Türkiye’de Çarkıfelek Meyvesi nerelerde yetişir? Hangi bölge şartlarında daha iyi yetişir? Türkiye’nin en sıcak bölgesi bilindiği gibi Akdeniz bölgesidir. Akdeniz’de ise Anamur, muz gibi çeşitli tropikal meyvelerin üreticiliğinin yapıldığı yerdir.. Bu nedenle Anamur Türkiye’de Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir sorusunun cevabıdır. Anamur tam olarak tropikal iklim şartlarını sağlayamasa da üretim konusunda oldukça başarılıdır.

 

Evde Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yetişir?

Tropikal meyve meraklıları tarafından son zamanlarda Google üzerinde en çok aranan sorulardan biri Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir olmuş. Meyveyi evde yetiştirmek aslında çok basit. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta saksı konusu. Saklı yeteri kadar büyük olmalı. Normalden daha küçük saksı kullanılması durumunda, ağaç yeteri kadar büyüyemeyeceği için gelişimini tamamlayamaz ve meyve vermez. Bu nedenle Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir sorusunun cevabı balkonlar yetiştirmek için uygun şartlara sahip olabilir ama belirli bir sıcaklık derecesinde olması gerektiğinden evde yetiştirilmesi daha iyidir şeklinde olmalıdır.

Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir ve hangi şartlar sağlanmalı diye sorduğunuzda genelde evde ve oda sıcaklığında cevabını alırsınız. Tabi güneş desteğini unutmamak lazım. Çarkıfelek Meyvesi ağacı güneşi çok sever. Bu nedenle güneş alan bir yerde durması, bu bitki için oldukça iyi bir yer seçimi olacaktır.

 

Çarkıfelek Meyvesini Kim Bulmuş?

Çarkıfelek Meyvesi günümüzde yaklaşık 150 yıl kadar önce, bizim ülkemizden oldukça uzak bir coğrafya olan Hawaii’de yaşayan insanlar tarafından bahçelerde yetiştirilmeye başlanmış. Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir diye şimdiki kadar meraklı olmadıkları kesinmiş ama neredeyse tadına bakan herkesin sevdiği bir meyveyi hayatımıza katarak bize çok büyük bir iyilik yaptıkları ok açık. İlk olarak bahçelerde yetişen bu meyvenin tohumları, bir şekilde Avustralya’ya ulaşmış. Sonrasında ise Avustralya’daki üreticiler Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir diye sormaya başlamış. Her ülke, kendi iklim şartlarına göre meyveyi yetiştirmiş ve sonunda meyvenin tohumları Kenya ve Güney Afrika’ya ulaşmış.

Çarkıfelek Meyvesi üreticiliği zamanla öyle bir hâl almış ki sırf bu meyveyi yetiştirmek için özel bahçeler bile kurulmuş. Dolayısı ile bugün, internette en çok aranan sorunun Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir olduğuna şaşmamak gerekir. Meyvenin ilk ortaya çıktığı yer Hawaii olsa da, kurulan özel bahçeler ve iklim şartları nedeniyle, Brezilya Çarkıfelek Meyvesinin anavatanı olarak biliniyor.

 

Çarkıfelek Meyvesinin Bitkisel Özellikleri Nelerdir?

Çarkıfelek Meyvesi Passiflora ailesine dâhil olduğu için uzun yıllar tıp alanında kullanılmıştır. Passiflora yani bizim bildiğimiz adıyla Çarkıfelek bitkisi, asma gibi tırmanarak gelişen bir türdür. Tıp alanında kullanılmasının yanı sıra besinlerde takviye görevinde de kullanılabilir. Besinlere ayrıca lezzet verdiğinden dolayı oldukça tercih edilir. Diğer faydaları kadar bilinmez ama cilde de iyi geldiği söylenir. Bitkinin suyu ya da özü cilde direkt olarak da sürülebilir. Bitkinin kendisinden büyük açan çiçekleri, sarı, mavi ve beyaz renklerdedir. Meyvesini yemesem de olur diyenler Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir diye çok da fazla sorgulamadan, sadece süs amaçlı da bu bitkiyi yetiştirebilir. Aynı zamanda meyvesi dışında yapraklarından doğal bitki çayı elde edebilirsiniz. 

Doğal Çarkıfelek Çayına göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Çarkıfelek’te Bulunan Passiflora Nasıl Kullanılır?

Passifloranın ilk etkisi insanların hissettiği kaygıyı giderebilmesidir. Ayrıca uykusuzluk problemi yaşayan kişiler uykularını düzenleyici olarak da kullanabilir. Passiflora direkt olarak çarkıfelek bitkisinden alındığından dolayı Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir diye sorusunun cevabı, sizi en büyük Passiflora üreticilerinin bulunduğu noktalara götürecektir. Bu bitkinin beyinde bulunan GABA seviyesini olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.

Mide problemlerine iyi geldiği kanıtlanmıştır. Ülseri yatıştırıcı bir etkisi vardır, bu nedenle sıklıkla tavsiye edilmektedir. Kesinlikle oldukça iyi bir antioksidandır. Çarkıfelek Meyvesi bu yönleri ile sadece meyve olmaktan çıkan, zaman zaman alternatif tıp alanında kullanılan, zaman zaman da sakinleştirici etkisi nedeni ile tercih edilen oldukça faydalı bir bitkidir. Bu nedenle de Çarkıfelek Meyvesi nerede yetişir sorusu günümüzde çoğu insan tarafından sorulmaktadır.

 

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/kantaron-yagi-nedir-faydalari-ve-kullanim-alanlari-nelerdir linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Çarkıfelek Meyvesi Nerede Yetişir?
Kasım 30, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı