Doğal Bal Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Doğal Bal Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Sofralarımızın hatta tatlı yaparken bile sıkça kullandığımız bir besin olan balın önemi sağlığımız açısından oldukça önemli. Doğal bal nedir soruları üzerinden üretim şekli büyük bir önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi bulunmaktadır. Tüketeceğimiz balın mutlaka doğal bal olmasına özen göstermeliyiz. Çünkü her şeyin doğalı sağlığımız açısından daha makbul görülmektedir. İşte bu bahsetmiş olduğumuz doğal bal arılara şeker verilmeden sadece çiçeklerin nektarları ile elde edilen bir besindir. 

Ülkemizin verimli iklim şartlarından ötürü yılda tonlarca doğal bal üretimi yapılmaktadır. Doğal bal besini ile Muğla/ Fethiye ilçesinde yılda ortalama 15 bin tona yakın bu besinin üretimi yapılmaktadır. Bizlerinde bulunduğu ve birbirinden farklı doğal bal çeşidimizi ürettiğimiz Fethiye ilçesinde bu durum oldukça popüler bir hale geldi. Özellikle daha sık tercih edilen doğal Fethiye çiçek balının sağlık için faydaları oldukça fazladır.

 

Doğal Bal Nasıl Anlaşılır

Ürünlerimizi hazırlarken kesinlikle ekstra şeker ve türev besinleri kullanmıyoruz. Fethiye doğal bal çeşitlerimiz tamamen doğal yollardan elde edilmiş olup sizlere bu şekilde sunulmaktadır. Fakat balı aldığınız zaman ürünün doğal bal olup olmadığını net olarak anlamak istiyorsanız, balı aldıktan sonra yaklaşık 1 ay boyunca buzdolabında muhafaza etmeye çalışın. Eğer 1 ayın sonunda almış olduğunuz bal tereyağı ya da krem kıvamına gelmiş ise aldığınız ürün kesinlikle doğal bal olup çok rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Eğer almış olduğunuz bal soğuk havada donma yapmaz ise o kesinlikle sahtedir. Diğer eğer balınız doğal ve hakiki ise zeytinyağının donduğu gibi koymuş olduğunuz kavanozda sadece alt kısımları donar ise o zaman tamamen doğal bir bal olduğu için rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca sahte balın açık bir rengi olduğunun da altını çizelim. Eğer cümlemizin başında bahsettiğimiz gibi almış olduğunuz bal sahte çıkarsa kesinlikle ürünü aldığınız yere geri götürmenizi veya hiçbir şekilde tüketmemenizi sizlere kesinlikle tavsiye ederiz. Çünkü sahte balın insan sağlığı açısından çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını mutlaka bilmelisiniz. O yüzden verdiğimiz öneriler ile almış olduğunuz balın doğal bal mı yoksa sahte mi olduğunu rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Servet Şekerleme olarak sizlere tamamen doğal birçok bal çeşidimizi sunuyoruz şimdi bunlar hangileri onlardan en çok tercih edilenleri sizlere bahsedelim. Servet Şekerleme, Fethiye'de doğal bal üretimi yapmakla beraber Türkiye'nin dört bir yanına satışa sunar.

 

Servet Şekerleme Fethiye Özel Seçim Çiçek Balı' na göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Süzme Doğal Bal Nedir ?

Süzme doğal bal nedir sorusunun cevabını sizlere verecek olursak; Petekli balda bulunan bir tabaka ile peteklerin baldan ayrılması elde edilen saf ve doğal bala süzme bal denir. İlk önce bal peteğinin üzerinde bulunan sır tabakasını alıyoruz. Daha sonra ekibimizce santrifüj yöntemiyle petekli kısım ayrıştırarak süzme işlemini gerçekleştiriyoruz. Süzme işleminden sonra geriye kalan balmumu parçacıkları alınarak berrak görünümlü süzme doğal bal elde ediyoruz. Bu işlem yapılırken hiçbir şekilde kimyasal madde kullanmadığımız için balda herhangi bir değişim kesinlikle olmaz.

 

Karakovan Doğal Bal Nedir?

Servet Şekerleme olarak tamamen kütük kovanlarda karanlıkta tutarak ürettiğimiz ve temel petek kullanmadan arılarımızın kendi yaptıkları petek ile oluşan bala karakovan bal denir. Balımızı oluştururken kovanın tamamen karanlık kalmasını sağlayarak kapağını hiç açmamaya özen gösteririz. Yaptığımız balın tamamen olgunlaşması için ortalama 6 ay kadar bekleme süremiz olmaktadır.

Üretimi oldukça zor olan bu doğal balımızın mahsülü genellikte sınırlı miktarlarda olmaktadır. Karakovan balının sağlığımız için besin değeri oldukça yüksek olduğunu ayrı bir şekilde önemle belirtmek isteriz.

 

Çiçeklerden Üretilen Süzme Doğal Bal Nedir?

Bal çeşitlerimizin en çok tercih edilen besinlerinden birisi olan doğal çiçek balımız, çiçek nektarlarının bal arılarımız tarafından toplandıktan sonra kendi bünyelerinde bu nektarları karıştırarak belirli değişimlere uğrattıkları doğal bir besindir. Diğer bal çeşitlerimiz gibi doğal bal nedir ve faydaları sorusuna doğal çiçek balı ürünümüzde içerisinde bulunan vitaminler ile bu sorulara tamamen net bir şekilde cevap vermektedir. Oldukça fazla tercih edilen çiçek balı çeşitlerimiz ile sizlerde sofralarınıza güzel bir lezzet katabilirisiniz.

 

Püren Doğal Bal Nedir?

Püren balı ürünümüz ile tamamen doğal yollar ile ve üretimi zor olduğu için fazla mahsulü olmayan bir bal türüdür. Üretimi arılarımızın püren bitkisinden elde ettiği nektarlar ile yapılmaktadır. Günümüzde püren balı Avrupa besin sektörü açısından önemli bir yere sahip olmaktadır. Üretimi genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde ilkbahar zamanlarından püren çiçeklerinden daha fazla yapılsa da diğer bölgelerde bu bahsettiğimiz bölgeler kadar olmasa da püren balı üretimi yapılmaktadır.

 

Doğal Bal Faydaları

Doğal bal nedir sorularının en basit cevaplarından birisi ise yazımızın içerisinde sıkça bahsettiğimiz gibi doğal balın tüketildiği sağlığımız için gerçekten büyük bir önem taşımasıdır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemimizin korunmasında doğal balın büyük bir faydası bulunmaktadır. Uzmanlarında belirtmesi üzerine bal uykusuzluğa, öksürüklere, astım ve bronşit hastalarına oldukça iyi gelmektedir. Sadece bunlarla değil balın en önemli faydaları olan bazılarından belirlemiş olduğumuz başlıklar halinde bahsedeceğiz.

 

Hafıza Güçlendirmeye Bire Bir:

Her gün düzenli olarak bal tüketmeniz sizlerin stresten uzak kalmanıza ciddi bir şekilde yardımcı olur. Bu nedenden dolayı bal vücutta antioksidan etkisi gösterir ve hafızanızın gelişmesinde büyük bir önem sağlar. 

 

Uykusuzluğa Karşı Önemli Bir Besindir

Özellikle gece geç saatlere kalan insanlar bir süre sonra artık uyumakta büyük zorluklar çekebiliyorlar ya da gece bir anda uyanıp uykusuz kalabiliyorlar. İşte balın önemi burada net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Uykumuz sırasında beynimizde bir glikojen ihtiyacı oluşuyor ve buda uyumayı oldukça tetikliyor. Fakat uyuyamadığınız süreçte bal tükettiğiniz zaman hem beyninizin glikojen ihtiyacını karşılayabilir hem de rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

 

Cildin Yenilenmesinde Önemli Bir Rol Oynar

Düzenli olarak bal tüketilmesinin uzmanlar tarafından saç dökülmesi, kepek ve dermatit gibi önemli cilt rahatsızlıklarının önlenmesinde büyük bir faydası olduğu belirtilmektedir.

 

Öksürük Rahatsızlığına İyi Gelir

Özellikle çocukların küçük yaşlarda geçirdikleri rahatsızlıklardan ötürü sürekli olarak öksürmesine, düzenli olarak doğal bal tüketildiğinde öksürüğü ciddi bir şekilde durduğundan önemle bahsetmek isteriz. Bal bir şurup kıvamında içildikten sonra ağızda bulunan yara tabakalarınında yok olmasını sağlar. 

 

Yaralanma Ve Kesilmelere Karşı Faydası Büyük

Balın en önemli faydalarından bir tanesine içerisinde bulunan antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklerinin olmasıdır. Bu özellikler yaralanmaların ve kesilmelerin daha çabuk bir şekilde onarılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bal kesilmelerin ve yaralanmaların yarattığı acılara oldukça iyi gelmektedir:

Balın en önemli 5 faydasından sizlere bahsettik ve sağlığımız için ne kadar önemli bir besin olduğunu göstermiş olduk. Servet Şekerleme olarak tamamen doğal yollardan ürettiğimiz ballarımız ile sizlere sağlıklı bir besin sunuyor ve afiyetle tüketmenize olanak sağlıyoruz. Diğer doğal gıda ürünlerimize göz atmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Çam, çiçek, püren gibi birbirinden sağlıklı ve tamamen doğal olan bal çeşitlerimiz ile sofralarınıza farklı lezzetler katıyoruz. Bu yazımızda Servet şekerleme olarak sizlere doğal bal nedir sorusuna ve doğal ballarından faydalarından bahsettik. Sizde bu ev yapımı doğal ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak ve sofralarınıza farklı lezzetler katmak istiyorsanız web sitemizi ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/tahin-nedir-faydalari-nelerdir-nasil-tuketilir linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Doğal Bal Nedir? Nasıl Anlaşılır?
Ocak 19, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı