En Sağlıklı Bal Hangisi? Kekik Balı, Çam Balı, Kestane Balı

En Sağlıklı Bal Hangisi? Kekik Balı, Çam Balı, Kestane Balı

Meyve tomurcukları ve çiçeklerden arılar tarafından alınan nektarın kimyasal değişimler ile birlikte petek hücrelerine yerleştirilmesi sonucu bal oluşmaktadır. Arılar bu kimyasal değişimi midelerinde yapmakta ve invertaz enzimi sayesinde alınan tomurcuklar basit şekerlere dönüşmektedir. Toplanan nektarla göre balların farklı renk ve versiyonları bulunmaktadır. Yarım kilogram hammadde nektarı toplayabilmek için gün boyu 900 bin arı çalışmaktadır. Bu kadar çalışma sonucunda nektarın sadece belirli bir kısmı bal olabilmektedir. Dış etkenlere maruz kalmadıkça bozulmayan bal nektarda bulunan şeker konsantresine göre farklı tatlarda da olabilmektedir. Peki en sağlıklı bal hangisi? Bal çeşitliliği bakımından eşi ve benzeri bulunmayan ülkemizde herkes damak tadına uygun bir bal bulabilmektedir. 

Son yıllarda en sağlıklı bal hangisi şeklinde tartışmalar bulunmaktadır. Ülkemiz 4 mevsimi yaşama lüksü bulunan bir ülkedir. Akasya balı, anzer balı, Ayçiçek balı, çam balı, çiçek balı, deli bal, hayıt balı, ıhlamur balı, karabaş otu balı, karakovan balı, kekik balı, kestane balı, geven balı gibi pek çok bal çeşidine de ülkemiz ev sahipliği yapmaktadır.

Açıklanan verilere göre Türkiye’de çiçek ve çam balı en çok tercih edilen ballar arasında yer alıyor. Üretim ve tüketim olarak çiçek balı çokça yaygın olmasının yanı sıra çiçeklerin içeriğinde bulunan aromaların her damak tadına uygun olması açısından çiçek balı tercih edilmektedir.

 

En Sağlıklı Bal Hangisi? Kekik Balı, Çam Balı, Kestane Balı

Servet Şekerleme Çiçek Balı ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

En İyi Bal Sıralaması

En sağlıklı bal hangisi sorusuna verilebilecek çok fazla cevap var. Bal çeşidi çok fazla olduğu için hepsinin ayrı ayrı faydalarından söz edebiliriz. Ülkemizde çiçek balının yanı sıra üretimi çok fazla olan bal çeşitlerinden bir tanesi de çam balı olmaktadır. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde çok fazla bulunan bu bal türü çam ağaçlarının gövdesinde bulunan Basra böceği salgısını çiçeklerin yerine kullanmaktadır. 

Çam balının tadı ise diğer ballara göre keskin olup çiçek balı alerjisi olanların tercih edebileceği bir bal türüdür. Ülkemizde kestane balı da çokça tercih edilen bir diğer bal çeşididir. En sağlıklı bal hangisi sıralamasında diğer balların yanı sıra kestane balının da çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Kahvaltılık yerine takviye gıda olarak tercih edilen bu bal türü acı ve keskin bir kokuya sahiptir. Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde de kekik balı nektarlı olan bal çeşitleri arasında yer almakta olup son derece sağlıklıdır.

 

Kekik Balı Faydaları

Yararlı ve oldukça şifalı bal türlerinden bir tanesi de kekik balıdır. En sağlıklı bal hangisi sorusuna verilecek çok fazla cevap var. Çünkü her bal türünün kendine göre bir faydası bulunmakta. Doğada bulunan hiçbir şey amaçsız ve faydasız değildir. Kekik balı da enzim içeriği açısından zengin ballardan bir tanesidir. Astım, mide, karaciğer gibi rahatsızlıklara iyi gelen bu bal yaraları iyileştirir. 

Soğuk algınlığına iyi gelmesinin yanı sıra zatürre sonrasında ciğerlerin temizlenmesi, kanda iltihap oluşması, bronşit gibi durumlarda tercih edilmektedir. Nefes açıcı ve göğsü rahatlatıcı özelliğinin yanı sıra mide şişkinliklerini giderir, cildi nemlendirir, baş ağrısına iyi gelir. Kalp ağrılarını ve mide şişkinliklerini gideren kekik balı romatizmal ağrıları da gidermektedir. İç hastalıklar sebebi ile vücutta oluşan terlemeyi engelleyen kekik balı bir mucize olup saf kekik otu çiçeklerinden elde edilmektedir. Tadı buruk, şeffaf ve kekik kokusu ile bulunan bu bal nektarlı olup pek çok kişinin damak tadına da uygundur.

 

Çam Balı Faydaları

En sağlıklı bal hangisi dendiğinde akla çam balı gelmektedir. Peki neden? Salgı balı olarak da bilinen çam balı basra böceğinin çam suyunu emmesi ile oluşturduğu salgı kullanılarak oluşturulmaktadır. Bu salgının arılarca alınması ve petek gözlerinde depolanması ile elde edilmektedir. Ülkemizde tüketimi en fazla olan ballar arasında yer alan çam balı %80 oranında Muğla’da üretiliyor. Diğer ballar ile kıyaslandığında geç kristalize olmasının yanı sıra az ve yumuşak tadı ile bilinen çam balının rengi koyudur. 

Saçları ve saç köklerini besleyen çam balı halsizlik ve yorgunluğa iyi gelmektedir. Yüksek tansiyonu düşüren çam balı sindirim sistemine de faydalıdır. Boğaz iltihapları, öksürük, nezle gibi rahatsızlıklara iyi gelen bu mal mide üzerinde tedavi edici bir etkiye sahiptir. Romatizmaya, kabızlığa, kansızlığa, damar tıkanıklığına iyi gelen çam balı alerjik reaksiyonları da engeller. Doğal diş macunu olarak da kullanılan çam balı kalp ritim düzenlenmesine yardımcı olur. En sağlıklı bal hangisi sorusuna verebileceğimiz cevaplardan bir tanesi de tüm bu özellikleri ile çam balı olmaktadır.

 

Kestane Balı Faydaları

Ülkemizde bulunan ve özel yiyeceklerden bir tanesi olan kestane balı en sağlıklı bal hangisi sorusuna verilebilecek bir diğer cevaptır. Karadeniz bölgesinde var olan ve dünyada bilinen en eşsiz ürünlerden biri olan kestane balı faydaları ile de bilinmektedir. Mide rahatlatma özelliği olan kestane balı içeriğinde bulunan B, C vitaminleri, demir ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunuyor. Zengin vitaminleri kasların güçlenmesine katkıda bulunurken 1 kaşık bal ışık su ile tüketildiğinde boğaz ağrısına da iyi geliyor. 

Sindirim problemlerini önleyen kestane balı tıbbi yanıklar sonrasında kalan izlerin iyileşmesine yararlıdır. Kış aylarında çokça yaşanan solunum enfeksiyonlarına karşı etkili olan kestane balı kuru öksürük sorunlarını önler. Lokal olarak ağrıyan bölgeye uygulandığında ağrı giderici özelliği bulunan bu bal çeşidi hücre yenilenmesini desteklediği için hem tüketilmesi hem de maske yapılması uygundur. 

Ülkemizde en sağlıklı bal hangisi tartışmaları devam ederken uzun süre tok tutucu etkisi, cildin nefes almasını sağlaması, hazmı kolaylaştırma ve kan şekerini düzenleme gibi özellikleri ile kestane balı önemli bal çeşitlerinden olmaktadır.

 

En Sağlıklı Bal Hangisi? Kekik Balı, Çam Balı, Kestane Balı

Servet Şekerleme Kestane Balı ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Bal Hangisidir?

En sağlıklı bal hangisi? Görüldüğü gibi bal çeşitlerinin faydaları saymakla bitmiyor. Tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılan bal vücut direnci sağlıyor. Sağlığa faydalı olan balları ülkemizde 7’den 70’e herkes severek tüketiyor. Ülkemiz bal tüketiminin ciddi oranda olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Bal gurmeleri en çok bal çeşitliliğinin olduğu ülkelerin Türkiye olduğunu altını çizmektedir. Bunların yanı sıra çiçek balı hem kolay ulaşılması, hem diğer ballara göre daha ekonomik olması sebebi ile tercih ediliyor. 

Çiçek ballarının kokusuz olması, tatlandırıcı ya da kahvaltılık olarak kullanılmasını kolay hale getirmektedir. Çiçek balından sonra üretim ve tüketim açısından çam balı 2. Sırada gelmektedir. Çam balının üretildiği polenler Akdeniz ve Ege Bölgelerinde bulunurlar. Çiçek balı alerjisi olanlar çam balını tüketilirken kestane balı da kestane çiçeği ve ağaç gövdesinde bulunan salgılardan üretilmektedir. 

Kokusu keskin olan bu bal takviye edici gıda olarak tavsiye ediliyor. Aromalı ballar arasında önde gelen kekik balı tat ve koku olarak kendini belli etmektedir. Buruk tadı ve kekiğin keskin kokusu sayesinde diğer ballardan ayrılan kekik balı da yüksek rakımlı yaylalarda bulunan yabani kekiklere ait nektarların arılar tarafından alınması ve işlenmesi ile oluşmaktadır. Sağlıklı olan bu bal çeşitleri ile farklı tarif ve kürler hazırlanabilmektedir. Servet Şekerleme %100 doğal Fethiye kekik balı, süzme bal, narenciye balı, püren balı ve çiçek balı gibi farklı ürün alternatifleri ile sofralarınıza konuk olmaya geliyor.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/mucizevi-besin-bademin-faydalari linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: En Sağlıklı Bal Hangisi? Kekik Balı, Çam Balı, Kestane Balı
Mart 08, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı