En Sağlıklı Kuru Meyve Atıştırmalıkları

En Sağlıklı Kuru Meyve Atıştırmalıkları

Meyvelerin içinde bulunan suyun, kurutulması sonucunda üretilen meyvelere kuru meyve denir. Sağlıklı kuru meyve için meyvelerin güneşte kurutulmuş olması tavsiye edilir ama özel kurutucular vasıtasıyla ve dehidratörler kullanılarak da meyvelerin kurutma işlemleri yapılabilir. Günümüzde ise meyve kadar kurutulmuş meyvelerde sıklıkla tüketilmektedir. Sağlıklı kuru meyveler içinde en çok üretimi yapılan ve satılan üzümdür. Bunun yanında erik de üretimi fazla olan ve tüketiciler tarafından oldukça sevilen kuru meyvelerden birisidir.

Genel olarak kuru meyvelerin hepsi sağlıklıdır. Erik ve üzüme ek olarak: İncir, kayısı, armut, elma, hurma ve şeftalinin de kurusu bulunabilmektedir. Egzotik meyveler içinde ise sağlıklı kuru meyve çeşitlerinin başında Papaya, mango, kivi ve ananas gelir. 

 

Meyveler Nasıl Kurutulur?

Kurutma meyvelerin normalden daha uzun süre dayanmasını sağlamak için de yapılmaktadır. Meyvelerin içinde bulunan suyun neredeyse tamamının alınması ile yapılan bir işlemdir. Ancak kurutulmuş olsa bile meyvenin içinde yüzde 10 oranında su bulunur. Kurutma işleminin sonrasında meyvenin içinde olan şeker oranı da yükseldiğinden dolayı meyvenin dayanıklılığı artar. Sağlıklı kuru meyve çeşitleri için kurutmaya en elverişli olanları ve en sık kurutulan meyveler vişne, erik, dut, üzüm ve kayısı olarak karşımıza çıkar. Farklı şekilde kurutma yöntemleri vardır.

 

Sağlıklı kuru meyve yapma yöntemlerinden ilki açık havada kurutma yapmaktır. Bu işlem için güneşe ihtiyacınız var, bu nedenle yaz ayları bu kurutma yöntemi için en etkili zamandır. Kurutma işlemi yapılmadan, meyveler iyi şekilde temizlenmeli üzerlerinde bulunan toprak vs gibi dış etkenlerden iyice arındırılmış olmalıdır. Ayrıca meyvelerin kurutmadan önce kontrol edilmesi gerekir. Dış yüzeyleri deforme olmuş ve çürümeye başlamış halleri ile meyveler kurutma için kesinlikle elverişli değillerdir. Sağlıklı kuru meyve atıştırmalıkları için, kurutma işlem bahçede ya da ona benzer bir ortamda yapılacaksa, kesinlikle toprakla ya da başka bir yüzeyle temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Evde meyve kurutma yapılacaksa, meyveler belirli bir oranda güneşte kurutulduktan sonra düşük ısıdaki bir fırın yardımı ile fırınlanarak işlem tamamlanabilir. Bu durumda kurutma işlemi daha sağlıklı olacaktır. Sağlıklı kuru meyve yapımında her iki yol da kullanılabilir. Meyveleri kuruturken güneşten faydalanılacak ise güneşin en yoğun olduğu zaman seçilmelidir. Kurutma işlemi ne kadar uzun zaman alırsa, meyvelerin içindeki besinler de o zaman kadar kayba uğrar. Bu nedenle sağlıklı kuru meyve yapmak için bu detaylar oldukça önemlidir.

 

En Sağlıklı Kuru Meyveler Hangileridir?

Kuru meyvelerin çoğu sağlık için faydalıdır ama içlerinden bazılarının faydaları tahmin ettiğinizden çok daha fazladır. Kuru meyveler kansızlık, göz yorgunluğu, hatta kanser ve tansiyona bile iyi gelebilir. Ayrıca bağırsak ve sindirim sistemine iyi gelen kuru meyveler bile var. Ayrıca vücutta bulunan şekeri dengeleyebilen kuru meyveler de yapılabilir ya da hazır şekilde satın alınabilir. Peki, en sağlıklı kuru meyve sıralaması yapılacak olursa ilk sırada olanlar hangileridir?

 

Şekersiz Doğal Erik Kurusu' na göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Kansere Karşı Doğal Koruma: Erik

Erik, kanser koruyucu ve vücutta kanser hücrelerini engelleyici olarak bilinir. Ayrıca yaşlanmanın da bir numaraları düşmanıdır. İçinde E, B1, B2, B3, B6, A ve C vitaminleri bulunduğundan dolayı da tam bir vitamin deposu olarak kabul edilir. Vitaminler dışında potasyum ve magnezyum açısından çok zengindir.

Böbrek yetmezlikleri ile diğer böbrek hastalıkları, tansiyon, kalp hastalıkları, karaciğer yetmezliği ve diğer karaciğer hastalıklarında alternatif tıp uzmanları tarafından, şifa niyetine yenmesi tavsiye eden en önemli sağlıklı kuru meyve çeşitlerinden birisidir.

 

Doğanın Mucizesi: İncir

Bal, zencefil ve bilinen diğer yöntemlerin yanında bronşit olan hastalarda ve boğaz ağrısı şikâyetine sahip olan kişilerde incir kullanılabilir. Bu ağrıları geçirir, boğazı bronşları rahatlatır. Günde sadece 100 gram yenmesi demek, vücudun günlük alması gereken kalsiyumun neredeyse yüzde 20’si, demir ve magnezyumun yüzde 35’i, fosfor ve B1 vitamini gibi gereksinimlerin de doğal yollardan karşılanması demektir. Vücudu ve bağışıklık sistemini bakteri ve virüslere karşı korur.

İncir, sağlıklı kuru meyve çeşitleri için de doğal bir antioksidandır. İçinde B2 vitamini de barındırır. Mide bağırsak sistemine iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırma özelliğine sahiptir. İçinde bulunan kalsiyum ve fosfor, kemik gelişimi ve dişler için çok faydalıdır. Bu nedenle kemik erimesi gibi hastalıkların bir numaralı düşmanıdır. Faydaları çok bilinmese de sağlıklı kuru meyve çeşitleri içinde incir her zaman üst sıralarda yer almıştır.

 

A Vitamini Deposu, Potasyumun Doğal Hali: Kayısı

Başlıktan da anlaşılacağı gibi kayısı tek kelime ile potasyum deposu. Ayrıca oldukça zengin bir A vitamini kaynağı. Cilt problemlerine bire bir. İnsanı rahatlatan ve stresi azaltan etkileri de ayrıca bilimsel olarak kanıtlanmış. Mide bağırsak sistemine, sindirim sorunlarının hemen hemen hepsine karşı etkili. İçinde bulundurduğu lifler sayesinde, kansere karşı da hem koruyucu hem de tedavi edici özelliği bulunuyor. Bu nedenle sağlıklı kuru meyve sıralamasında üst sıralarda yerini alan kuru kayısıdan her gün en az 3-4 adet yenmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

 

Göz Sağlığının Gizli Destekçisi: Elma

Elmanın en büyük özelliği göz sağlığını desteklemesi. Düzenli olarak sağlıklı kuru meyve haliyle yendiğinde, gözleri dinlendirme, görme problemlerini azaltma ve gözlü numarasının büyümesine engel olma gibi özellikleri var. Ayrıca görme duyusunu da oldukça güçlendirebiliyor. Ayrıca diyetlerde de mutlaka kullanılıyor. Elmanın tok tutmak gibi bir ayrıcalığı var. Bu nedenle kilo kontrolü yapmaya çalışan kişiler tarafından mutlaka tüketilmesi tavsiye ediliyor.

 

İçinde Ne Arasan Var: Üzüm

Üzümün içinde bulunan vitaminler gerçekten saymakla bitmiyor. A, B1, B2, C gibi vitaminler, bağışıklık sisteminin en büyük destekleyicilerinde olan çinko, kramplara iyi gelen Potasyum, kan yapan demir gibi çeşitli vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran bir vitamin deposu. Dahası da var. Unutkanlıktan muzdarip kişilerce mutlaka tüketilmeli çünkü unutkanlığın bir numaralı doğal ilacı.

Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ek gıda. Tüm bu özelliklerinden dolayı sağlıklı kuru meyve çeşitleri içinde en çok sevilen, en çok tüketilen ve en çok tavsiye edilen meyve olma konusunda oldukça iddialı.

 

Tamamen Doğal Kuru Meyveleri Kapınıza Getiriyoruz

Kuru meyve, kuru sebze ve şekersiz kuru meyve çeşitlerimizi tamamen doğal yollarla organik şekilde üretiyoruz. Gıda boyası, tatlandırıcı, aroma, glikoz ya da nişasta şurubu gibi sağlığa zararlı olduğu bilinen hiç bir katkı maddesini ürünlerimizde kullanmıyoruz. Üretim kalitesinde 1980’yılından beri özenle koruduğumuz standartlarımızla, tamamen organik ürünleri, gerektiği şekilde paketleyerek istediğinizde kapınıza kadar ulaştırıyoruz. 

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/bagisiklik-sistemini-guclendiren-dogal-bitki-caylari linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: En Sağlıklı Kuru Meyve Atıştırmalıkları
Aralık 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı