Kantaron Yağı Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Kantaron Yağı Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkemiz, bitki çeşitliliği açısından oldukça şanslı bir konumdadır. Bu çeşitlilik yağ çeşitlerine de yansımıştır. Kantaron yağı, sarı kantaron isimli bitkiden elde edilir. Bizim pek bilmediğimiz koyunkıran, mayasıl otu ve kılıç otu gibi isimleri de vardır. Sarı kantarongiller isimli bitki ailesine dahil olan bir tür olan bu mucizevi bitki, artık hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Aslında çok uzun zamandır ve dünyanın birçok yerinde yetişen bir bitki olmasına rağmen, faydalarını keşfettikçe sonradan kullanır, sever olduk. Hemen hemen her yerde yetişen kantaronun faydaları ise saymakla bitmez. Kullanım alanları ise oldukça farklı ve çeşitlidir.

 

Kantaron Yağının Kullanım Alanları

Kantaron öncelikle antidepresan özelliği gösteren bir bitkidir. Bu nedenle bazı depresyon çeşitlerini geçirmede, kişiyi rahatlatmada kullanılabilir. Bu alandaki en büyük faydası, menopoz dönemine giren kadınların içine girdikleri ruh halinden dolayı ortaya çıkan sorunların giderilmesi ve tedavisinde kullanılmasıdır. Ayrıca çeşitli bağımlılıkların tedavisinde de kullanılır. Klinik deneyler sigara, alkol ve kahve bağımlılığı gibi insanların bırakmakta oldukça zorlandıkları bağımlılıklarda kullanılması halinde oldukça etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Gece uykusunu güçlendirici etkisi vardır.

Gece uyku sırasında beyinden salgılanan melatonin hormonunun etkisini artıran özelliği sayesinde deliksiz şekilde uyumak isteyen ya da uyku sorunu yaşayan insanların tedavisinde de kantaron kullanılır. Uykuyu güçlendiricisi etkisi çok sayıda deneyle kanıtlanmıştır. Konsantrasyon üzerinde de kantaron etkisini görmek mümkündür. Bazı çalışmalar ve deneyler, bilinci ve kavrama yeteneğini olumlu yönde etkileyerek, konsantrasyonu artırıcı özelliği olduğunu kanıtlamıştır.

 

Birçok Hastalığa İyi Geliyor

İnanması güç ama sarı kantaron dediğimiz bitkinin antibakteriyel ve antiviral özelliği de bulunur. Bu nedenle çeşitli hastalar için de tedavi sürecinde kullanılan ek bir bitkisel ilaç olarak bilinmektedir. Birçok virüs çeşitlerinde de kantaron kullanmanın klinik faydaları ortaya çıkarılmıştır. Kantaron yağı özellikle dermatolojik hastalıklarda kullanılır ve tavsiye edilir.

Antienflamatuar etkiye sahip olduğundan dolayı deri hastalıklarını çok kısa sürede geçirir, hücreleri ve deriyi yeniler, yara izlerinin geçmesinde faydalı olur. Deri üzerinde çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan renk sorunlarını giderir, renk eşitlenmesine yardımcı olur. Bu kadar faydasının yanında ise hiçbir yan etkisi bulunmayan kantaron tam anlamı ile her derde deva bir bitkidir.

Kırmızı Kantaron Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kırmızı kantaron yaklaşık 20-45 cm boylarında, otsu, yaprakları sapsız ve yumurtaya benzer bir şekildedir. Özellikle Balçıklı ve kireçli toprakları seven kırmızı kantaron kumlu toprak ve bataklıkta da yetiştirilebilir. Tadı oldukça keskindir. En büyük özelliği Hippokrates’in yaşadığı zamanlardan beri bilinen bir bitki olmasıdır. Mide ve bağırsak problemlerine iyi gelir, mide yanmalarında kullanılır ve kan yaptığı bilinmektedir. Kırmızı kantaron yağı eğer ağız yolu ile alınacaksa en fazla bir tatlı kaşığı kadar kullanılması tavsiye edilmektedir.

Daha çok cilde sürülerek kullanılması yaygındır. Fazla miktarda içilmesi zararlıdır, sağlığı tehdit edebilir. Yaraların tedavisinde çok iyi sonuçlar veren mucizevi yağ, cilt problemlerinin hemen hemen tamamında kullanılır. Çok sık kullanılması durumunda cildin nem dengesine zarar verebilir, bu nedenle belirli miktarlarda ve sadece günde bir kere kullanılması tavsiye edilmektedir. 

 

Servet Şekerleme ev yapımı kantaron yağı hakkında detaylı bilgi için resme tıklayabilirsiniz.

Mide ve Bağırsak Hastalıklarında Kantaron Etkisi

Kantaron mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da kullanılıyor. Özellikle ishal olan çocuklarda etkisi kanıtlanmış durumda. Çocukların idrar kaçırma ve idrarı tutamama problemlerinde de kullanılan kantaron bunların dışında ağrı tedavisinde de oldukça etkin şekilde kullanılan bir bitki. Sırt ağrısı, bel ağrısı ya da romatizma kaynaklı ağrıların olduğu bölgeye kantaron yağının uygulanması durumunda, kısa sürede ağrının geçtiği gözlemleniyor. Etkisi tam kanıtlanmamış olsa da halk arasında gut hastalığının tedavisinde, açık yaraların iyileştirilmesinde ve sarılık hastalığına karşı da kullanılıyor.

 

Kantaron Çayı Nasıl Yapılır?

Kantaran yağ olarak kullanımı dışında çay olarak da içilebilen bir bitkidir ancak normal çay şeklinde demlenmez. Servet Şekerleme aynı zamanda çok çeşit doğal bitki çayı satışı da yapmaktadır. Bunun için öncelikle kurutulmuş kantaron otu almak gerekir. Kaynamış su yaklaşık 60 saniye dinlendirilir, sonrasında demlenecek olan bardağa dökülür. İçine 2 çay kaşığı kurutulmuş kantaron otu atılır. Ortalama 10 dakika beklendikten sonra yeniden süzülür. İçime hazır hale gelir. Bu çayın içine şeker atılması tavsiye edilmez. Eğer şekersiz ya da doğal şekere sahip bal varsa, bal ile tatlandırılabilir. Ya da sadece limon atılabilir. Bal ve limon dışında dileyenler zencefille de karıştırabilirler.

 

Kantaronun Nasıl Saklanması Gerekir?

Kantaron yağı ve kantaron otunun nem olmayan, rutubetten uzak bir yerde saklaması gerekmektedir. Özellikle kuru kantaron nem ve kokuyu toplama özelliğine sahiptir. Uygun olmayan koşullarda saklanması durumunda, güneş ışınıyla direkt etmesi halinde yapısı kolayca bozulabilir ve etkisi kaybolabilir. Bu nedenle bitkiyi saklarken de uygun koşulları sağlamak gerekmektedir. Ağzı tamamen kapalı bir kap içinde rahatça saklanabilen sarı kantaron bir dolap içinde saklanabilir. Uygun şartlarda saklamak koşulu ile yaklaşık 1 seneye kadar özelliği kaybolmadan muhafaza edilebilir. İnsan sağlığına çok faydalı olan kantaron, düzenli şekilde kullanılması durumunda birçok sağlık problemi, kimyasal bileşenlere sahip ilaçlar kullanmadan tedavi edebilir.

 

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/mucizevi-keci-boynuzu-faydalari linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Kantaron Yağı Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?
Kasım 23, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı