Kuruyemişlerin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Kuruyemişlerin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Kuruyemişin Faydaları

Günlük yaşantımızda düzenli olarak besinler tüketmeye gayret ederiz. Bu besinlerden birisi de hem insanlar tarafından gerçekten çok sevilmesi hem de sağlığımız açısından da oldukça faydalı olmasıyla kuruyemişlerdir. Kuruyemişin faydaları saymakla bitmeyip uzmanlar tarafından da sıklıkla tüketilmesi önerilmektedir. İçerdikleri besin değeri vücudumuzun ihtiyacı olan değerleri karşılamaktadır. Spor öncesi ve sonrası, yemeklerden sonra veya misafirliklere dahi gittiğinizde kuruyemiş her daim tercih edilen ve tüketilen bir besindir. İşte bu başlığımızda sağlığımız için hem bu kadar faydalı olan hem de sık bir şekilde tüketilen kuruyemişlerde ve kuruyemişin faydalarına detaylı bir şekilde değiniyoruz. Öncelikle sizlere hangi kuruyemişin daha çok tercih edildiği ve bu kuruyemişlerin faydalarının ne olduğundan bahsedelim..

 

Kuruyemişin Faydaları Nelerdir Ve Hangileri Daha Çok Tercih Edilir?

Birbirinden farklı kuruyemiş çeşidi bulunmaktadır. Her birinin sağlığımız açısından faydaları da değişiklik gösterebilmektedir. Her kuruyemişin yeri bizler için ayrıdır. Bu nedenden dolayı herkesin mutlaka favorisi olan kuruyemiş çeşitleri bulunmaktadır. O yüzden şimdi ayrı damak zevklerine uygun ve tercih edilen kuruyemişlerin ilk favorisi olan antep fıstığı ile başlamak istiyoruz.

 

Antep Fıstığının Önemi Ve Faydaları

Günümüz kuruyemişlerin en çok tercih edilenlerinden birisidir. Özellikle taze kavrulmuş olduğunda damak tadımıza ayrı bir zevk verdiğini söylememiz kesinlikle doğru bir yaklaşım olacaktır. İçerisinde oldukça düşük derece yağ bulunduğu için sağlığımız açısından tüketimi son derece uygun bir besindir. Kuruyemişin faydaları arasında Antep Fıstığı uzmanlarında deyimi ile düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besindir. Sizlere Antep fıstığının sağlığımız için önemli faydalarından belirtecek olursak;

 • Düzenli olarak Antep Fıstığı tüketirseniz damarlarının genişlemesine olanak sağlar ve vücudunuzda kan dolaşımının daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca içerdiği faydalı yağ oranı ile kilo almanıza engel olur ve size enerji verir.
 • Kanınızda bulunan şeker miktarının dengelenmesini sağlamaktadır. Özellikle uzmanların da belirtmesi üzerine şeker hastalarının da Antep Fıstığı tüketmesinde bir sakınca olmadığını söylemektedir. Üstelik Antep Fıstığı insülin direncini düşürerek tansiyon, felç gibi önemli rahatsızlıkların önlenmesinde büyük katkı sağlamaktadır.
 • Yüksek enerji içerdiğinden dolayı beyin sağlığına oldukça iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan B6 vitamini sinir hücrelerini yenileyerek beyinin hafıza bölümünün gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca B6 vitamini sadece sinir hücrelerine değil bağışıklık sistemimiz içinde oldukça faydalıdır.
 • Kabuğunda bulunan lifler sayesinde, mideniz de bulunan zarı korur ve mideniz de oluşan asit oranının dengelenmesine yardımcı olur. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi sağlık sorunlarının riskini azaltmaktadır.
 • Antep fıstığının bir diğer faydası ise kaynatılıp suyu içildiği zaman öksürük problemi yaşayan kişiler için harika bir çözüm olabilmektedir ve akciğerde sigara, kafein oranı yüksek olan içeceklerden dolayı oluşan iltihaplanmayı da önlemektedir.
 • Antep fıstığı içerisinde yer alan zengin içerikleri sayesinde hücrelerin hasar görmesi engelleyerek, yaşa bağlı olarak gelişen görme bozukluklarının önüne geçmektedir.

Belirttiğimiz gibi antep fıstığının sağlığımız için birbirinden önemli faydaları bulunmaktadır. Bundan dolayı tavsiyemiz bu besininin düzenli olarak tüketilmesi olacaktır.

Servet Şekerleme Dilimlenmiş File Antep Fıstığı ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Bademin Ve Önemli Faydaları

Bademin faydaları sağlığımız açısından oldukça fazla. Besin açısından zengin olan badem, sporcusundan diyet ile ilgilenenlere kadar birçok insan tarafından tüketilmekte ve tercih edilmektedir. 

 • Badem insan beyninin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan birçok önemli besin içermektedir. Sadece yetişkin insanlar için değil badem ayrıca çocukların da beyin sağlığı için oldukça faydalı bir besin olmaktadır. 
 • Ayrıca badem alzheimer hastalığına yakalanma riskinin azaltılmasında büyük önem arz etmektedir Bu konuyla ilgili olarak yapılan birçok bilimsel çalışma bademin içerdiği birçok besin kaynağının sinir sisteminin genel sağlığını korumak için gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Günde 6-7 tane ve düzenli olarak badem tüketmeniz sağlık açısından birçok fayda sağlayacaktır.
 • Düzenli olarak badem tüketmeniz durumunda iyi ve kötü kolesterol seviyenizi dengeleyerek bu besin size büyük oranda yardımcı olacaktır. Bu neden ile badem kolesterol sonucunda oluşan hastalıkların riskini büyük bir oranda azaltmaktadır.
 • Bademin içerisinde bulunan doymamış yağlar, protein ve potasyumlar kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca bademin içerisinde bulunan yüksek miktarda ki magnezyum sayesinde olası kalp krizlerinin oluşumu büyük bir ölçüde engellemektedir ve oluşabilecek diğer kalp rahatsızlıklarının riskini de azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Badem sadece kalp ve diğer rahatsızlıklar için değil içerdiği yüksek oranda alkali sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.
 • İçerdiği yüksek fosfor oranı ile badem, kemik oluşumunu ve gelişimine önemli katkı sağlamaktadır.
 • Sinir sistemi sağlığı açısından da önemli bir besin olan badem, düzenli olarak tüketildiğinde beynin daha konsantre çalışmasına yardımcı olmaktadır.

 

Taze Kavrulmuş Kaju Ve Önemli Faydaları

Tam bir atıştırmalık besini olan kajunun da diğer kuruyemişler gibi sağlığımız için önemi bir hayli fazladır. Zengin bir besin değeri olan kajunun içerisinde C,E,K,B6,B12 gibi önemli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. İşte bu yüzden kajunun uzmanlar tarafından bile düzenli olarak tüketilmesi sıklıkla önerilmektedir. 

 • Zengin vitamin ve mineral deposu olan kaju fıstığı, güne enerjik ve açık bir zihinle başlamak için en iyi kuruyemişlerden biridir. Kahvaltı listenize sadece 10 adet kaju eklemeniz bile kendinizi iyi hissetmeniz için yeterli olacaktır. Uzmanlar kajunun ruh sağlığını dahi olumlu etkilediği konusunda önemli fikirlere sahiptir.
 • Kuruyemişin faydaları konusunda kajunun en önemli özelliklerinden birisi ise kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturmasıdır İçerisinde yoğun oranda bakır bulunan kaju, bu özelliği sayesinde başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı vücudun savunma altına almaktadır. Kanserli hücreleri ve tümörleri hayatınıza almamak için alışveriş listenize kaju fıstığını eklemenizi sizlere önemle tavsiye ederiz.
 • Kemik sağlığı söz konusu olduğunda magnezyum ve kalsiyum alımının önemi artık herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle gelişim sürecinde çocukların kaju tüketmesini sağlamak, daha sağlıklı kemik yapısına sahip olmalarına fırsat verecektir. Ayrıca kemik erimesine karşı da özellikle uzmanların önerisi ile kadınların tüketmesi gereken kuruyemişlerden biri olarak kaju fıstığı gösterilebilir.
 • Kalsiyumun kemiklerde tutulmasını sağlayarak, kemiklerde tutulmasını engelleyen kaju, bu özelliği ile sinir sistemini rahatlatmaktadır. Bu da baş ağrılarının oluşmasını engellerken yüksek tansiyon problemini de ortadan kaldırır. Bu yüzden de kaju baş ağrılarına oldukça iyi gelen önemli bir kuruyemiş türüdür. 
 • İçerisinde yağ asidi oldukça az bulunduğu için, kilo almanızı değil aksine kilo vermenizde besin olarak önemli katkıları vardır. Ayrıca içerdiği lifler ile uzun süre tokluk hissi verir ve bağırsakların fonksiyonlarını arttırır.
 • Bakır her besinde bulunmayabilir. Uzmanlarında belirtmesi üzere özellikle saçlarda bulunan ve o bölgelere iyi gelen içerisinde bakır maddesi bulunan besinlerden sıklıkla tüketmeliyiz. Bu yüzden kaju, içerisinde bulunan bakır ile düzenli tüketildiğinde saç köklerinin güçlenmesini sağlar.

Kuruyemişlerin Saymakla Bitmeyen Faydaları

Servet Şekerleme Taze Kavrulmuş Kaju ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Servet Şekerleme Ürünleri İle Kuruyemişin Faydaları

Kuruyemişlerin çeşitliliği oldukça fazladır. Alışveriş yaparken kuruyemiş alacağınız zaman dikkatli olmalısınız. Eğer kuruyemişin faydalarından sonuna kadar faydalanmak istiyorsanız sizlere tavsiyemiz tamamen taze ve kavrulmuş kuruyemiş ürünleri almanız olacaktır. Servet Şekerleme birbirinden farklı ve şeker ilavesiz ürünleri ile tamamen doğal ürünleri sizlere sunmaktadır.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/zamani-olmayanlar-icin-pratik-kahvalti-tarifleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Kuruyemişlerin Saymakla Bitmeyen Faydaları
Şubat 25, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı