Lokumun Faydaları Nelerdir?

Lokumun Faydaları Nelerdir?

Lokumun Faydaları Nelerdir sorusuna verilebilecek cevaplardan en iyisi lokum ile kültürümüzün ilişkisini tanımlamaktır. Yüzyıllardır kültürümüzün önemli bir parçası olmuş olan bu şahane tatlı, Türkiye’nin adını Dünya haritasına koyan lezzetlerdendir.

 

Lokum Nedir?

Türk lokumu, su, şeker, nişasta, çeşniler, kuru meyveler ve kuru meyvelerden yapılan geleneksel bir Türk tatlısıdır. Arapça "Rahat-ulhulküm" (boğaz rölyefi) olarak adlandırılan bazı kaynaklar, bu ifadeden türetilen Türk lokumlarının 15. yüzyıldan beri Anadolu'da yapıldığını bildirmektedir.

Bazı kaynaklara göre I. Abdülaziz'in akide şekerlerden bıkmış yumuşak şekerleme isteği üzerine bir yarışma yarattı. Türk lokumunu 18. Ve 19. yüzyılda İngiliz gezginlerin Bee Bekir'in Türk sevincini Avrupa'ya getirmesiyle Avrupa'da Türk sevinci yayılmaya başladı. Lokumun faydaları nelerdir sorusundan önce tarihini bilmek toplumumuzdaki yerini anlamaya biraz daha yardımcı olabilir.

 

Lokumun Faydaları Nelerdir ve Özellikleri

Lokumun görünümü verilen neşe türüne ve şekline özgü olmalı, neşenin dokusu elastik olmalı, parmakla bastırıldıktan sonra orijinal şekline dönmeli ve yumuşak hissetmelidir. Ağızda kaygan olmalıdır.

Bugün; sade, fındık, fıstık, ceviz, badem, hindistan cevizi, portakal, gül yaprağı, çilek ve limon gibi Türk tatlılarının yanı sıra krema, nane, vanilya ve zencefil gibi çeşitli lokumlar da üretilmektedir. Lokumun faydaları nelerdir açıklamasına kullanılan yan malzemelerde etkili olabilir. Servet Şekerleme doğal içerikli ürünleriyle birçok lokum çeşitlerini bünyesinde barındırmaktadır.

 

Servet Şekerleme Özel Karışık Lokum'a göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Lokum İsim Ve Tarih

Türkçe lokma veya lokum kelimesi, Arapça luqma 'lokma' ve çoğul luqūm kelimesinden türemiştir. Osmanlı'nın takma adı rahat ul-hulküm'dür ve yatıştırıcı anlamına gelen Arapça راحة الحلقوم raḥatal-ulqum'dan türetilmiştir. 

Anadolu'da 15. yüzyıldan beri bilinen Türk lokumu, özellikle 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'na da yayılmıştır. Avrupa'da 18. yüzyılda İngiliz gezginler tarafından "Türk Lokumu" olarak tanındı. 17. yüzyılda daha önce bal veya pekmez ve un karışımından yapılan Türk tatlıları ile nişasta başta olmak üzere "kafa şeker" adı verilen rafine şeker keşfedilerek ülkeye getirilerek hem üretimi hem de lezzeti değiştirdi. Lokumun faydaları nelerdir cümlesi o zamanlarda bilinmese de, ülkemizi öne çıkaran dahi bir tatlı yaratılması başarılmıştır.

 

Yüzyıllardır Severek Tükettiğimiz Türk Lokumun Faydaları Nelerdir

Türk lokumu, Anadolu'dan Osmanlı İmparatorluğu'na kadar çok çeşitli bölgelerde yüzyıllardır var olmuştur. Geleneksel Türk lezzetinin eğlenceli mutfakları arasında yer alan, dünyada bugün birçok ülkenin bu tatlıyı tanıdığını kabul etmek gerekir. 7-70 yaş arası herkesin severek tükettiği Lokumun faydaları nelerdir ise beklentilerin ötesindedir.

Eğlenceli bir kahve sohbeti ile en iyi giden lezzet, Türk mutfağının en popüler şekerlerinden biridir. 15. yüzyıldan bu yana bayramların baş kahramanı olan, kız istemede ve daha birçok önemli ziyarette yanımızda olan Türk lokumu özel anların tatlısıdır.

Pek çok kişi, yüksek şeker içeriği nedeniyle lokumun zararlı bir tatlı olduğunu düşünür, ancak az miktarda dikkatle alındığında Türk lokumunun faydaları küçümsenemez.

Limon, antep fıstığı ve sakız gibi pek çok çeşidi bulunan lokumun faydaları nelerdir ibaresinden yararlanmak için diyetinize Türk Lokumu eklemeniz tavsiye edilir. Öyleyse isterseniz pek çok insanın bilmediği Türk lokumunun faydalarından bahsedelim. Türk lokumu hakkında daha detaylı bilgiye Türk Lokumu ile İlgili Her Şey adlı yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Bademcik İltihabını Önler

Yumuşak bir tatlı olan Lokum, Osmanlı İmparatorluğu döneminde "Rahatul-hulküm" olarak da biliniyordu. Bu kelimenin Türkçe karşılığı "boğazını yatıştırmaktır." Bu anlamda lokum, bademcik iltihabını başarıyla tedavi eden bir besin kaynağıdır. Bademcik rahatsızlıkları özellikle kış aylarında artar, bu nedenle Türk tatlılarını bu sezon diyetinize ekleyebilirsiniz.

 

Lokumun Faydaları Nelerdir ve Hangi Vitaminlerden Yararlanır

Zengin içeriği ve yoğun aroması ile Türk tatlıları vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve vitaminleri karşılar. Lokumun faydaları nelerdir cevaplarından biri de böbrek ve karaciğer hastalıklarına karşı etkili olmasıdır. İçerdiği karbonhidrat nedeniyle insanlar tüketmeden önce temkinli davranılan lokum, protein grubu gıdalara göre böbrek sağlığına çok daha zararsızdır.

Bu şu şekilde açıklanabilir. Yağsız et gibi protein açısından zengin besinler kas oluşturmak için tüketilir. Ancak kas yapımı için birincil enerjiye dönüştürülmesi gerekir. Bu süre zarfında kreatinin, asitler ve asitler gibi maddeler vücutta birikebilen ve idrarla atılamayan atık ürünler haline gelir. Bu toksik maddeler zamanla kanda biriktiğinde, diğer karaciğerler ve böbrekler artık rollerini oynayamazlar, bu da yıkıcı böbreklerin ve böbreklerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu anlamda Türk lokumu böbrek hastalığının en tatlı tedavisidir. Lokumun Faydaları Nelerdir konusu en çok böbreğe olan faydasıyla cevaplanabilir.

 

Enerji Depolama

Ölçülü alındığında sağlıklı bir besin olan Türk Lokumu, şeker ve nişasta içerdiği için adeta bir enerji deposudur. Besleyici Türk lokumu sadece gün içinde besleyici olmakla kalmaz, kendinizi enerjik ve dinamik hissettirir, aynı zamanda karbonhidrat grubu olduğu için tüketildikten sonra çok çabuk vücudunuzda yanar. Aynı zamanda metabolizmayı teşvik eder, bu nedenle doğru kullanıldığında bu işlev kilo alımını engeller. Garip görünse de lokumun faydaları nelerdir cevaplarından biri de dolaylı kilo kaybıdır.

 

Lokumun Faydaları Nelerdir Etkisinde Yaraları İyileştirme

Lezzetli sevincin faydalarından biri de yaraları iyileştirmektir. Çeşitli nedenlerle yaraları kısa sürede iyileştirebilir, iltihaplı deri hastalığı olarak bilinen çıbanı tedavi etmek için de kullanılır. Türk lokumunu kaynatır ve bir süre sürerseniz yavaş yavaş iyileşmeye başlayacaktır. Bu özelliğinden dolayı Türk lokumu uzun yıllardır alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak lokum akne ve cilt tedavisinde de kullanılmaktadır. Lokumdan yapılmış maske, sivilcelerin çok kısa sürede kurumasına ve iyileşmesine yardımcı olur. Ödemli bölgeye bir süre Türk lokumu konularak şişliğin azaltılabileceği de bilinmektedir. Lokumun Faydaları Nelerdir sorusunun birçok cevabındandır.

 

Ön Tabakta Güllerin Neşesi, Arkada Taze Güller

Pek çok yiyecek gibi, Türk tatlıları da ölçülü alındığında vücuda fayda sağlar. Aksi takdirde zararlı etkilerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca lokum faydalı bir besin kaynağıdır ancak yüksek şeker içeriği nedeniyle özellikle şeker hastaları tarafından yenilmeden önce bir uzmana danışılmalıdır. Bayram yaklaşırken Türk tatlıları, şekerlemeleri ve çikolata satışları da artar. Uzmanların bu günlerde sağlığınıza zarar verebilecek ürünlerden haberdar olmaları tavsiye edilir.

 

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/mutfakta-baharat-kullanimi-ve-puf-noktalari linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Lokumun Faydaları Nelerdir?
Ocak 04, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı