Mutfağınızda Öğütücü Değirmen Kullanmanın Avantajları

Mutfağınızda Öğütücü Değirmen Kullanmanın Avantajları

Mutfakta Öğütücü Değirmen Kullanımı

Günlük yaşantımızda artık birçok sebepten ötürü en çok kullandığımız ortak alanlardan bir tanesi ise hiç kuşkusuz mutfaktır. Burada gün içerisinde ihtiyacımız olan tüm öğünleri rahatlıkla karşılayabiliyor, yemekler yapabiliyor, kahve ve çay gibi içeceklerimizi hazırlayabiliyoruz. Bu yüzden mutfağın yeri biz insanlar için her zaman ayrı olmuştur. Fakat şöyle bir durum var ki artık günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte mutfakta yemek hazırlarken veya farklı bir iş yaparken ihtiyacımızın çoğunu geliştirilmiş olan mutfak aletleri ile karşılaştırıyoruz.

Mutfak robotları, blenderlar ve öğütücü değirmenler gibi birçok harika ürün ile mutfakta yapacağımız her iş bizler için adeta iyi bir hale gelmekte.

Bu ürünlerden son yıllarda en popüleri ise hiç kuşkusuz öğütücü değirmenler. Mutfakta öğütücü değirmen kullanımı artık insanlar işlerini gerçekten fazlası ile pratik bir hale getirmeye başladı. Çünkü artık mutfakta rahatlıkla kahve içebilmek için, öğütücü kahve değirmeni, baharatlarımızı istediğimiz hale getirebilmek için öğütücü baharat değirmeni ve daha birçok öğütücü değirmen çeşidi mutfakta besinleri istediğimiz hale getirmemiz konusunda yardımcı olmaktadır. İşte şimdi öğütücü değirmenler ve mutfakta öğütücü değirmen kullanımı hakkında önemli ve detaylı bilgiler vereceğiz. İlk olarak öğütücü değirmenin ne olduğunu açıklayarak akabinde çeşitlerini belirterek başlayalım.

 

Öğütücü Değirmen Kullanımı Ve Çeşitleri

Öğütücü değirmenler tuz, biber, birbirinden farklı baharat çeşitleri, kahveler ve daha birçok besini oldukça kolay bir şekilde küçük parçalar haline getiren ve mutfakların vazgeçilmezi olan ürünlerden birisidir. Eski ve yeni tipi olarak 2 farklı çeşidi vardır, bunlar kişilerin kendi tercihlerine bağlı olarak kullanımına göre tercih edilmektedir. Ama öğütücü değirmenler olarak önerimiz daima yeni olanları tercih etmenizdir. Çünkü dişleri hem daha iyi hem de sağlam olduğu için öğütme işleminizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Her ürünün değirmeni farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden bu ürünlerde kullanılan değirmenlerden ve kullanımları konusunda bilgiler vereceğiz.

 

  • Kahve Öğütücü Değirmen Kullanımı

Öğütücü değirmen kullanımında en önemli ve oldukça sık tercih edilen ürünlerden bir tanesi de öğütücü kahve değirmenidir. Çoğu insan kahve içmeyi gerçekten çok sevdiği için bu tarz ürünlerin popülerliği son yıllarda oldukça artmıştır. Kahve öğütücü değirmenlerin mekanik ve elektrikli olmak üzere 2 farklı modeli vardır. Bu modellerde her ne kadar farklı olsa da en büyük ortak noktaları içlerinde bulunan düz ve konik dişlerdir. Bunları sıra ile anlatacak olursak;

Konik dişli öğütücü değirmen kullanımında düz dişli değirmenlere göre daha kaliteli öğütme işlemleri yapabilirsiniz. Fakat öğütme sırasında önemli olan en büyük konu kullanacağınız dişin çapı olacaktır. Kullanmış olacağınız dişlerin çapı ne kadar büyük olursa, öğütme kalitesi ve ister istemez fiyatı da artacaktır. Bu sebepten ötürü kaliteli bir kahve keyfi yaşamak istiyorsanız kullanacağınız öğütücü kahve değirmeninde bu tip noktalara kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Kahve keyfine varmak isteyenlerin favorileri kahve değirmenleri.. Kahveyi çekerken burnunuza gelen eşsiz koku kahve bağımlılarını büyülemektedir. Bunun için tamamen doğal yollar ile üretilen ve taze bir Türk kahvesi daima iyi bir tercih olacaktır.

Öğütücü değirmen kullanımı bir kahve makinesinden ya da el becerisinden oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden kahvenizi hangi kalınlıkta çekmeye çalışsanız da iyi bir kahve için mutlaka bir öğütücü kahve değirmeni kullanmalısınız. 

 

  • Baharat Öğütücü Değirmen Kullanımı

Baharatlar hiç kuşkusuz ki, sofralarımız ve yemeklerimizin adeta vazgeçilmez bir besini hale gelmektedir. Faydaları bakımından sağlığımız açısından da oldukça büyük bir öneme sahip olan baharatlar mutfaklarımızın adeta vazgeçilmezidir. Bu yüzden uzmanlar tarafından da sıkça tüketilmesi her daim önerilmektedir. Fakat bunun yanı sıra baharatları tüketirken veya yemeklerime katarken de mutlaka onları bir süre sonra öğütmemiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız.

İşte bu yüzden bizlerin işlerini daha pratik hale getirmek için, yardımımıza baharat öğütücü değirmenler yetişmektedir. Baharat öğütücü değirmen kullanımı son yıllarda mutfakta gerçekten vakit geçirmeyi seven insanlara büyük bir zevk verdiği görülmektedir. İşte bu öğütücü değirmen kullanımı ile Servet Şekerleme'den tercih edeceğiniz kırmızı karabiberli değimen ile istediğiniz yemeklere kullanarak yemeklerinize harika lezzetler katabilirsiniz. 

Servet Şekerleme Kırmızı Karabiberli Değirmen Büyük Boy ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Baharat öğütücüleri için farklı modellerde bulunabilmektedir. Fakat bunlardan hangisini seçmeliyim derseniz tavsiyemiz kesinlikle biberleri de çok rahat öğütebilmenizi ve gerçekten mutfakta büyük yardımlar sağlayabilecek elektrikli modeller olacaktır. Ama şunu da bilmenizi isteriz ki her ne kadar yemeklerinizde bu öğütücüyü kullansanız da temizlemesini de bir o kadar iyi yapabilmeniz oldukça önemlidir. 

 

Baharat Öğütücü Değirmen Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir öğütücü değirmen mutfakta işlerinizde ne kadar yardımcı olabiliyorsa öğütme sonrası temizliğini de mutlaka yapmalısınız. Tuz, karabiber başta olmak üzere birçok baharat gibi besinleri baharat öğütücüleri vasıtası ile çok rahat bir şekilde öğüterek kullanıyoruz.

Ürünlerimizi içine koyuyoruz ve çevirerek öğütme işlemini yapıyoruz. Bu işlem hem çok kolay ve basit olmasından ötürü mutfaklarda sürekli olarak kullanılan bir araç olmuştur. İlk olarak öncelikle şunu bilmenizi isteriz ki öğütücü değirmenler kullanıldıktan sonra bulaşık makinesinde kesinlikle yıkanmamalıdır. Bu yüzden şimdi adım adım baharat öğütücü değirmen ürününü nasıl pratik bir şekilde temizleyebileceğiniz hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

  • Öğütücünün içine pişmemiş pirinç koyun ve öğütmeye başlayın. 
  • Yaklaşık bir kaşık pirinci birkaç dakika içinde öğütebilirsiniz.
  • Bu iki basit işlemi yaptığınız zaman baharat öğütücünüz güzel bir şekilde temizlenmiş olacaktır.
  • Temizleme de kullanmış olduğunuz pirinç hem içerisinde kokuları giderecek hem de kalan kalıntıların gitmesin de önemli bir pay sahibi olacaktır.

 

Kaya Tuzu Ve Öğütücü Değirmen Kullanımı

Tuz dünya genelinde hemen hemen her yemekte kullanılan ana besinlerden birisidir. Bunlardan en meşhuru ise Himalaya tuzu ve Çankaya kaya tuzudur, kristal tuzlar ve doğal yollar ile üretilen diğer tuz çeşitleridir. Her ne kadar yemeklerin vazgeçilmezi haline gelen bir besin olsa da tuz, doğal yollar ile üretilenlerin dışında sık bir şekilde tercih edilirse sağlığımız açısından ciddi sorunlara sebep olabilmektedir.

Ama onun dışında kaya tuzu, cilt hastalıkları dahil belirli kronik hastalıklara dahi iyi gelebilmektedir. İşte bu tuzları daha verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız öğütücü değirmenler yardımıyla daha ince hale getirerek, hem yemekleriniz için hem de cildiniz için rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Değirmenler için doğal tuzlarımız ve birçok lezzet için sayfamıza göz atın..

Mutfakta Öğütücü Değirmen Kullanımı

Servet Şekerleme Pembe Himalaya Tuzu ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

  • Gıda olarak kullanmak isterseniz, kaya tuzu ve diğer tuz çeşitlerini doğrudan yemeklerinize atabilirsiniz. Ancak tuzun doğal yapısını bozmamak için yemek pişmeden önce değil piştikten sonra kullanılmalıdır.
  • Eğer almış olduğunuz tuzlar iri ise öğütücü değirmenler yardımı ile daha ince bir hale getirerek yemeklerinize katabilirsiniz.
  • Kronik rahatsızlıklar için ise, bunu önemle belirtmek isteriz ki, kaya tuzu hiçbir şekilde ilaç olarak kullanılmamaktadır. Sadece önleyici bir yapısı bulunmaktadır. 
  • Diğer tuzlar vücudumuzda su kaybına neden olacağı için kaya tuzu gibi doğal besinler aksine vücudumuzun ihtiyacı olan mineralleri karşılamaktadır. Bu yüzden tavsiyemiz rafine edilmiş tuz değil doğal yollar ile üretilenleri tercih etmeniz olacaktır.

 

Servet Şekerleme Ürünleri Ve Öğütücü Değirmen Kullanımı

Öğütücü değirmen kullanımı hakkında önemli bilgiler verdik. Ama şunu bilmenizi isteriz ki, öğütme işlemi yaparken kullanacağınız değirmenler kadar öğüteceğiniz ürünlerinde doğal ve kaliteli olması bir o kadar önemli durumdur.

Servet Şekerleme olarak 1980 yılından beri üretmiş olduğumuz doğal besinlerimizi sizlere sunuyoruz. Kahve tutkunu kişiler için Türk kahvesi ürünlerimiz, yemeklerin ve sofraların vazgeçilmezi olan birbirinden farklı doğal kurutulmuş baharat çeşitlerimiz ile sizler de değirmen kullanımınıza bu harika ve doğal besinleri katarak tamamen kaliteli bir öğütme işlemi yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/turk-kahvesinin-yanina-en-cok-yakisacak-ikramliklar linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Mutfağınızda Öğütücü Değirmen Kullanmanın Avantajları
Şubat 18, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı