Mutfakta Baharat Kullanımı ve Püf Noktaları

Mutfakta Baharat Kullanımı ve Püf Noktaları

Çeşitli bitkilerin, tazeyken ya da kurutulmuş hallerinin kök, tohum ve yaprak gibi çeşitli kısımlarının, toz haline getirilerek ve toz haline getirilirken farklı işlemlerden geçirilip saklanmaya uygun hale getirilmesine baharat denir. Baharat kullanımı, kullanım amacına göre çeşitlilik göstermektedir ancak genellikle yemeklerde ve mezelerde tercih edilmektedir. Baharatlar kullanılan yemeye farklı bir tat, başka bir aroma ve koku vermek için sıklıkla kullanılır. Özellikle yaşadığımız ülkede çeşitli kültürlerde çeşitli baharatlar kullanılır. Hatta bazı kültürler ya da ülkenin bir bölümü bazı baharatlarla özdeşleşmiş durumdadır. Dolayısı ile toplumların ve aynı ülkenin bir bölgesinde yaşayan insanların ayrı bir baharat kültürü olduğundan rahatlıkla bahsedilebilir.

Ülkemizin özellikle Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde sıklıkla kullanılan bir baharat çeşididir. Hatay’a gidilirse de sumak isimli baharatın sıklıkla kullanıldığı görülebilir. Bu nedenle baharat kullanımı bölgeden bölgeye değişebilir, farklılıklar gösterebilir. Baharat kullanımı konusunda ise her baharat için farklı bir yöntem vardır. Bazı baharatlar, tat ve koku yönünden fazlası ile keskindir, ufak bir miktar bile kullanıldığında, yemeğin ya da içine eklenen gıdanın tüm kimyasını değiştirebilir. Bu nedenle baharat kullanımı ayrı bir sanattır.

 

Baharatların Önemi Nedir?

Baharat kullanımı ayrı bir ustalık ister. Hangi baharatın ne kadar kullanılacağı çok önemlidir. Baharatlar bizim kültürümüzde çoğu yemek tarifinde baharat kullanımı vardır. Ayrıca baharatlar bazı aşçılar tarafından herkes tarafından bir yemeğe özel bir tat vermek amacı ile de kullanılabilir. Baharatların pek bilinmese de aynı kültüre sahip olan kişileri de birleştirme gücü de vardır. Hatta aynı kültürden olmayan ama sadece o tadı seven insanları bile birleştirebilir.

Yetiştiğimiz bölgeye göre, aile yapımıza göre ve geleneklerimize göre bazı baharatlara çok küçük yaşlarda alışırız. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda baharatsız olan yemekler garip ya da eksik gelebilir. Bu sıklıkla karşılaşılan ve şikâyet edilen bir durumdur. Baharat kullanımı olmadığından dolayı damak tadına uymayan bir yemek zaman zaman oldukça rahatsız edici olabilir. Baharat kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da bazı baharatların etkin maddelerinin, bir ilaç gibi etkili olabilmesidir. Örneğin biberiye gibi baharatlar tansiyon düşürücü özelliği ile de kullanılır ve yemeklere özellikle eklenebilir. Yemek içinde bulunan tuzu dengeleme görevinde olan baharatlar sağlığa da oldukça faydalıdır.

Biberiye dışında baharat kullanımı ile ilgili farklı örnekler vermek gerekirse, zerdaçalın antikaserojen etkisinden, karabiberin içinde bulunan piperin maddesinden bahsedilebilir. Baharat ve baharat kullanmayı çok seven ülkemizde en çok karabiber, nane, kekik, kimyon, pul biber, isot ve sumak kullanılmaktadır. Ancak bu baharatlar dışında da çok sayıda baharat vardır. Gelin ülkemizde yaygın olarak kullanılan baharatlara biraz daha yakından bakalım, baharat kullanımı nasıl olmalı detaylı incelemesini yapalım.

 

Kimyon, Kişniş ve Kakule

Bu 3 baharat çeşitleri içinde, bizim ülkemizde en çok kullanılan kimyondur. Kişniş aslında Fas’ın milli baharatıdır. Bu ülkede hemen hemen her yemeğin içine bolca kişniş eklenir. Kakule ile daha çok Hindistan’da kullanılır. Ancak bu 3 baharat, ülkemizde rahatça bulunabilir ve kullanılabilir. Bu baharatların en büyük özelliği birbirlerini tamamlayıcı özellikleridir. Kişnişin tadı limona benzer. Kakulenin hoş tatlı bir tadı vardır. Kimyonun tadı ise topraksıdır. Bu nedenle birbirlerine çok yakışırlar, yemeklerde birbirlerini tamamlarlar. Ama bu tamamlama, baharat kullanımı konusunda kişniş yoksa yerine kakule kullanılabilir gibi algılanmamalıdır. Bu durumda muhtemelen yemeklerin tadı bozulur. Ancak yemeğin tadını dengelemek için birlikte kullanılırsa çok başarılı sonuçlar yakalanabilir. Baharat kullanımını kimyon, kişniş ve kakulede doğru kullanmak bu nedenle önemlidir.

 

Tatlıların vazgeçilmezi: Tarçın

Tarçının bir baharat olmasının ötesinde şekeri dengelemek gibi inanılmaz bir yeteneği var. Bu nedenle şeker hastalarının bazıları tatlı yerken mutlaka tarçın tüketilirler. Hatta bazen baklavanın üzerine bile tarçın ekildiği görülebilir.

Tarçının bir diğer özelliği baharat kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken baharatlardan olmasıdır. Biraz fazla eklenmesi durumunda, tadı çok baskın olduğu için birden bire yemeğin tüm tadını değiştirebilir ve bunun maalesef dönüşü olmayacaktır. Bu nedenle baharat kullanımı Tarçın için tadarak ve biraz cimri davranarak kullanılması gerekmektedir. Doğal olarak üretilmiş baharat ürünlerini Servet Şekerleme sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz.

 

Servet Şekerleme Öğütülmüş Toz Tarçın' a göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Zerdeçal

Baharat kullanımı konusunda çok merak edilenlerden biri olan Zerdeçal, yemeklere o güzel sarı rengini vermesi ile ünlü olan bir baharattır. Bu nedenle çok kullanıldığında yemek sapsarı bir hale gelebilir. Dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Aroma olarak ise oldukça farklı bir tada sahiptir. En çok köri sosuna ve kremalı soslara yakışır. Tavuk yemeklerinin vazgeçilmezidir.

Tadı çok tatlı değildir, hatta acımtırak bir tadı olduğu bilinir. Bu nedenle yemeklere değişik bir tat vermek için sıklıkla kullanılır. Ancak her yemekte kullanılabilir bir baharat değildir. Türk mutfağında kullanılması ise son zamanlarda yaygınlaşan bir baharat çeşididir.

 

Ot Olarak Bilinen Baharatlar: Adaçayı, Kekik, Nane ve Biberiye

Bu baharatlar genelde kuru şekli ile kullanılırlar. Ancak bazıları kurutulmadan da bazı yemeklerde kullanılabilir. Örneğin taze kekik, et yemeklerinde özellikle ızgaralarda sıklıkla taze halinin de kullanıldığı bir baharattır. Biberiyede her hali ile ete çok yakışan bir baharattır. Ada çayı ise her yemekte kullanılmasa da, bazı yemeklere oldukça hoş bir koku ve aroma vermesi ile bilinir. Nane ise Türk mutfağında sıklıkla kullanılan bir baharattır.

Cacık ve zeytinyağlı bazı yemeklerde sıklıkla kullanılır. Bu baharatların daha doğrusu otların genel adı Akdeniz otlarıdır. Baharat kullanımı konusunda yine dikkat edilmesi gereken baharatlardandır.

 

Tüm Baharatlar Aynı Çatı Altında

Balık baharatından, et baharat karışımına, yeşil köriden, tane kakuleye, zerdaçalın toz halinden, tane şeklinde olanına kadar aklınıza gelebilecek tüm baharatları aynı çatı altında altında topladık. Bünyemizde bulunan tüm baharatları özel saklama koşullarına göre muhafaze ediyoruz. Tüm baharatlarımızın özel ve güvenilir olması ve aynı tadı her zaman koruması için 1980 yılından beri hiç değişmeyen bir özveri ile aynı çabayı sarf ediyoruz. 

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/en-saglikli-kuru-meyve-atistirmaliklari linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Mutfakta Baharat Kullanımı ve Püf Noktaları
Aralık 25, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı