Papaya Nedir, Faydaları Nelerdir?

Papaya Nedir, Faydaları Nelerdir?

Papaya son zamanlarda birçok markette görmeye alıştığımız ve çoğu kişi tarafından sevilen tropikal meyvelerden bir tanesidir. Tam olarak nereden geldiği bilinmiyor ama ilk kez Meksika ya da Orta Amerika’da ortaya çıktığına dair tahminler var. Görünüş itibari ile minik bir kavunu andıran bu tropikal meyveye aynı zamanda kavun ağacı yemişi de deniyor. Ancak papaya her ne kadar kavuna benzetilse de tadı balkabağını andırıyor. Oldukça hoş bu egzotik meyveye, bir rivayete göre ise Christopher Colombus “meleklerin meyvesi” adını veriyor.

 

Kaç Çeşit Papaya Vardır?

Çok sayıda çeşidi olan bir meyve ama tüm dünya üzerinde en çok bilinen 3 farklı türü var, bunlar: Hawai, Meksika ve Tayland. Bunların dışında ise Florida Jack, Çilek, Cüce ve Maridol papaya gibi bizlerin pek bilmediği türleri de mevcut. Bizim ülkemizde bulunan cinsi ise Hawai. Bu cins olgunlaştığında, armut ve kavuna benzer bir şekle bürünür. Dışındaki kabuğun rengi sarıdır. İçi ise turuncu, birazda pembedir. Orta kısmında ise küçük, siyah çekirdekleri vardır. Papaya çiğ olarak yada pişirilerek yenebilen bir meyvedir. Bizde daha çok çiğ tüketilir yada suyu içilir.

 

Papaya Nerede ve Nasıl Yetiştirilir?

Papaya tropikal iklim ağaçlarından birisidir. Bol güneşi ve suyu sever. Ağaçları genelde çalıya benzer. Çok uzun boylu değillerdir. İlk olarak Meksika ve Amerika’daki tropikal iklim bölgelerinde yetiştirilmiştir. Ancak günümüzde çok sayıda tropikal iklim bölgesinde yetiştiğinden dolayı dünyaya yayılmıştır. Üretildikten sonra 2 şekilde toplanır. Olgunlaşmadan önce toplananlar sebze olarak kullanılır. Sebze olarak kullanılanlar mutlaka pişirilir, çiğ şekilde yenmez. Papaya ağaçlarının ömrü çok uzun değildir. En uzun yaşayabileni en fazla 8 sene kadar dayanır. Kendi tohumlarından ekimi yapılabilir ama yetişebilmesi için en az 2 ağacın bir arada olması gerekir. Soğuğa karşı hiç direnç gösteremeyen bu ağaçlar, çok hızlı büyürler. En fazla 3 sene içinde olgunluğa ulaşır. Papaya ağacının ekiminin yapılacağı alan, diğer tropikal meyve ağaçlarında olduğu gibi bol güneş alan, bol yağmur alan, sıcak ortamları ve humuslu toprakları sevmektedir. Saksıda da yetiştirilebilir, normalden biraz daha az büyür ama saksıda da meyve verir. 

 

Soğuğa Dayanıklı Olmayan Papaya Hangi Şartlarda Saklanmalıdır?

Papaya diğer meyve ve sebzelerle birlikte saklanmamalıdır. Ayrı bir kutu içinde, buzdolabında, 2 gün kadar saklanabilir. Ancak soğuğa dayanıklı olmadığından dolayı, alındığı gün tüketilmesi önerilmektedir. Buzdolabında 2 günden daha fazla sürede bekletmeniz tavsiye edilmemektedir. Papaya'nın bilinmeyen faydaları:

 

Her Derde Deva Papaya

Papaya meyvesinin faydaları anlatmakla bitmiyor. Son zamanlarda hayatımıza giren bu tropikal meyve kanserden, metabolizma hastalıklarına, sindirim ve bağırsak hastalıklarından, cilt problemlerine kadar neredeyse her derde deva.

 

Antioksidan Deposu

İçinde bol miktarda A, C ve E vitamini bulunur. Bu nedenle antioksidan özelliği gösterir. Antioksidanlar ise kalp sağlığı için oldukça faydalı ve gereklidir. Ayrıca vücutta kötü huylu hücrelerin düşmanıdır. Bu nedenle yaşlanma belirtilerini de azaltır ve yavaşlatır. İçinde bulunan karotenoit, beta-karoten, likopendir kansere karşı görev yapan antioksidanlardır. Bunların içinde özellikle likopen adı verilen antioksidan, prostat kanseri olma ihtimalini azaltırken, kanserli hücreleri de yok eder. Kurutularak tüketildiğinde de besin değeri güçlü olan papaya kurusu antioksidan yönünden güçlüdür.

 

İzotiyosiyanat Bileşeni Kansere Karşı Geliyor

İzotiyosiyanat, vücudumuzda kanserli hücrelerin oluşmasını engelleyen, eğer hücreler varsa da gelişmesini yavaşlatan etkiye sahiptir. Göğüs, prostat, kolon ve pankreas kanseri gibi çok sayıda kanser türüne karşı Papaya meyvesinin etkili olduğu bilinmektedir.

 

Enerji Veren Papaya

Papaya'da bulunan lifler, vitaminler ve mineraller, düzenli kullanılması durumunda bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizmaya iyi gelir ve enerjinin artmasını sağlar. Düzenli şekilde tüketilmeye devam edilirse, uzun vadede vücutta bulunan yağların yakılmasına yardımcı olur. Kilo verme konusunda da etkilidir. Papaya meyvesinin tok tutma özelliği de olduğundan dolayı beslenme ve diyet uzmanlarının diyet listelerinde ara öğünlerinin baş tacıdır.

 

Akciğer Hastalıklarına Karşı Korucuyu ve Önleyici

A vitamini bakımından çok zengindir. A vitamini ise akciğer sorunlarının engelleyicisi ve koruyucusudur. Bu nedenle akciğer kanseri gibi çeşitli akciğer hastalıklarına sahip kişilerin mutlaka Papaya yemesi tavsiye edilir.

 

Kireçlenme Ağrıları Tarihe Mi Karışıyor?

Kireçlenmenin tedavilerinden birisi de iltihap söktürücü ilaçlardır. Bu meyvede bulunan antioksidanlar, kireçlenme ağrılarını da geçirme özelliğine sahiptir. Ayrıca içinde bulunan C vitamini, kireçlenmeyi de engeller.

 

Tansiyona Da Mı İyi Geliyor?

Evet. Papaya meyvesinin iyi gelmediği bir sağlık sorunu neredeyse yok denecek kadar az. Tansiyon hastalıklarına da iyi gelen Papaya, fazla sodyum tüketmenin sebep olduğu yüksek tansiyonu, içinde yüksek miktarda bulunan potasyum ile bastırarak, kan basıncını ve tansiyonu düşürme özelliğine sahiptir.

 

Papaya'nın Zararları Var Mıdır?

Papaya meyvesinin faydası kadar çok olmasa da bazı zararları vardır. Özellikle kullanım miktarları ve kullanım sıklığı ile ilgili dikkatli olmak gerekir. Papaya'da bulunan betakaroten fazla kullanıldığında alerji yapabilir. Bu meyve olgunlaşmadan yenilirse rahimde çeşitli ağrı ve kasılmalara sebep olabilir. Çok fazla yenmesi durumunda Papaya, doğum kontrol hapları gibi tepki verir ve hamilelik ihtimalini azaltır. Ayrıca yaprak ve çekirdekleri, bazı bakterileri yok etme özelliğine sahiptir. Bu nedenle çok fazla yenmesi durumunda vücuda zararı olabilir.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/carkifelek-meyvesi-nedir-faydalari-nelerdir linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Papaya Nedir, Faydaları Nelerdir?
Kasım 09, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı