Tahin: Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Tahin: Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Tahinin faydaları gerek sağlık gerekse lezzet açısından fazladır. Türk kültürümüzde fazlasıyla kullandığımız tahin, günümüzde global pazara da yansımaya başlamış, dünyaca tanınmış bir gıdaya dönüşmüştür.

Tahin birçok vitamin ve mineral içerir. Bu nedenle sağlığınız için oldukça faydalıdır. Pek çok hastalığı iyileştiren ve rahatsızlığı önleyen bir besindir.

 

Tahin Nedir

Ülke olarak genellikle pekmezle birlikte tükettiğimiz tahin, susamın ezilmesiyle elde ediliyor. Tahin genellikle kahvaltıda yenmekten hoşlanır. Tahinin sayısız avantajı vardır. Tahin ayrıca kalp sağlığını korumaktan vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar pek çok faydası olan eksiksiz bir kalsiyum deposudur.

Ülke olarak kahvaltıda pekmezle birlikte yaygın olarak tüketilen tahin, bizimki dışında bazı ülkelerde çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Irak, susam yağı olarak kullanmaktadır. Hindistan tahini, cevizle karıştırılarak atıştırmalık olarak tüketilir. İsrail ve Japonya bunu genellikle sos şeklinde tüketiyor. Ayrıca tahin, E vitamini açısından oldukça yüksek bir içeriğe sahiptir. Vitamini ve minerali bol içeriği sayesinde tahinin faydaları çok büyüktür.

 

Tahin Neyden Yapılır? Tahinin Hammaddesi Nedir?

Ortadoğu ve özellikle Filistin mutfağının önemli bir besini olan tahin, susamın ezilerek sıvı hale getirilme işlemiyle elde edilir. Susam kabukları öncelikli olarak soyulur ardından bu işlemden sonra yaklaşık 3 saat yüksek sıcaklıkta kavrularak tahin elde edilir.

Servet Şekerleme Tek Kavrulmuş ve Çifte Kavrulmuş Tahin çeşitleri Fethiye yöresinden gelen lezzetleriyle Türkiye'nin her yerine gönderim sağlamaktadır.

 

Servet Şekerleme Çifte Kavrulmuş Fethiye Tahin'i'ne göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Tahinin Besin Değeri

 • Karbonhidrat
 • Protein
 • Yağ
 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • Demir içeren tahinin faydaları çok fazladır.

Tahinin faydaları olmasına rağmen çok fazla kullanımda zararı da vardır. Tahin, susam alerjisi olan kişiler için çok tehlikelidir. Orta derecede tüketilmezse kilo alımına sebep olur.

 

Tahin Nasıl Tüketilir?

Tahin, insanların istedikleri gibi yiyebilecekleri bir besindir. Doğrudan veya hamur işlerinde veya kurabiyelerde yiyebilirsiniz. Ülkemizde en yaygın tüketim yöntemi pekmezle karıştırılır. Tahin nasıl yenir gibi sorular gerçekten önemli değildir. Herkesin istediği gibi tahin tüketebilmesi tahinin faydaları içindedir.

 

Her Ülkede Tahin Yenir Mi?

Tahin bazı ülkelerde sadece sos olarak kullanılmaktadır. Aslında bu yemek yalnız yenmeye çok uygundur ama tatlı ile karıştırılarak tüketiliyor. Ancak dilerseniz tahinin faydaları ve çeşitlerinden her şekilde tüketerek yararlanabilirsiniz.

 

Tahin Zayıflatır Mı?

Tahinin zayıflatıcı bir özelliği vardır. Ancak tahin tehlikeli bir besindir. Zayıflamaya bir etkisi vardır ve bu yüzden tahinin faydaları yadsınamaz, ancak aşırıya kaçarsanız kilo alırsınız. Bu yüzden tahin, ölçülü tüketmeniz gereken gıdalardan biridir.

 

Tahin ve Bal Karışımının Faydaları

Kahvaltıda tahin ve bal yemek gün boyu vücudunuza enerji verir. Tahin ve balın birçok avantajı vardır. Bu nedenle balla tüketilen tahin faydaları sağlığınız için oldukça iyidir. Kalp hastalığından sindirim sorunlarına kadar birçok hastalığı iyileştirir.

 

Tahin Hangi Pekmezle Karıştırılır?

Tahinle karıştırılan pekmez kişinin damak tadına göre değişir. Çoğu üzüm, keçiboynuzu, dut, pekmez gibi pekmezle tüketilirken, çoğu pekmezle karıştırılır.

 

Tahinin Mideye Faydaları

Tahin mideye iyi gelen gıdalardan biridir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, aynı zamanda mide rahatsızlığını da önler. Şişkinliğe çok iyi gelen tahin midenizi rahatlatır. Tahinin mide hasarı ile ilgili bazı haberler var ama mideye zararlı değildir.

 

Günlük Tahin Tüketimi

Çok fazla yemediğiniz sürece yüksek kalorili yiyecekler bile ağırlığı destekleme etkisine sahip değildir. Uzmanlara göre günde bir fincandan fazla tüketilmemelidir.

 

Tahinin Faydaları Diyabeti ve Tansiyonu Kapsar Mı?

Tahin çok uygundur, ancak şeker hastaları için tehlikelidir. Birçok vitamin, mineral, şeker ve yağ içerir. Bu, şeker hastalığı olan kişiler için tehlikelidir. Tahinin şekeri artırıp artırmadığı gibi soruların cevapları maalesef olumludur.

Tahin, tansiyon problemi olan kişiler için korkutucu değildir. Tahin, kan dolaşımını teşvik ederek kan basıncını düşürme etkisine sahiptir.

 

Tahin Pekmez Nasıl Tüketilir?

Tahin pekmez karışımı ihtiyaç duyulduğunda tüketilebilir. Bir kaşıkla yiyebilir veya ekmeğin üzerine koyabilirsiniz.

Tahin ve pekmez karışımının birçok avantajı vardır. En bilinen ve açık olan şey, cinsel gücü arttırmasıdır. Cinsel gücü artıran hormonların gelişimine katkıda bulunur. Tahin ve pekmez tüketen erkekler veya kadınlar cinsel yeteneklerinde artış fark edeceklerdir.

 

Tahin Pekmezin Zararı

Tahin pekmezinin en faydalı olduğu söyleniyor. Ancak elbette hasar var. Sadece tahin değil, pekmezle karıştırıldığında çok tatlı oluyor. Tahin içindeki fazla yağ ile pekmezdeki fazla şeker bir araya geldiğinde zararlı olabilmektedir. Bu nedenle tüketimini kısıtlamak gerekir. Çok fazla tüketirseniz vücudunuzda su birikebilir. Tahinin yararları elbette fazladır, ancak fazla tüketimi zarar verebilir.

 

Tahinin Faydaları Nelerdir?

 • Tahin, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral sağlar.
 • Tansiyon ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Tahin ayrıca kalp sağlığını da korur.
 • Tahini düzenli olarak alındığında kemik ve kas gelişimini destekler.
 • Sağlığa pek çok faydası olan tahin, vücutta zararlı maddelerin birikmesini de engeller.
 • Omega-3 ve omega-6 yağ asidi içermesi tahinin faydaları olarak sayılabilir.
 • Tahin, Alzheimer hastalığının başlangıcını da geciktirir.
 • Tahinin faydaları arasında içerdiği manganez sayesinde sinir ve beyin fonksiyonlarında artış gözlenmesi de bulunur.
 • Omega-3 yağ asitleri içeren Tahini, vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürerek iltihaplanmanın neden olduğu kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.
 • Tahin, içeriğinde önemli miktarda bakır içermektedir. Bu bakır ayrıca ağrıyı dindirerek şişliği de azaltabilir.
 • Tahini, düzenli kullanıldığında astımlıların hava yollarının genişlemesine yardımcı olur.
 • Astım hastaları magnezyum içeren tahinleri rahatlıkla alabilir.
 • Tahin esas olarak bağışıklık sistemini destekler.
 • Kalsiyum, demir ve birçok mineral içeren Tahini, kemik yoğunluğunu artırarak kemik erimesini de önlemeye yardımcı olur.

Tahin Yağı ve Tahin Pekmezi Neler İçin Uygun?

Tahin ve pekmezi karıştırmak eşsiz bir tat verir. Bir tahin ve pekmez karışımı birlikte kullanıldığında sindirimi daha kolaydır.

Bu şekilde yağ asitleri vücuttaki sinir dokusunun gelişimini destekler. Hafızayı da geliştiren Tahin, Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirir. Tahin kullanımı beyin sağlığı için oldukça önemlidir.

 

Tahin Nasıl Yenir?

Tahin çeşitli şekillerde tüketilebilir. Özellikle kahvaltıda tahin tek başına veya pekmezle karıştırılarak yenebilir. Ayrıca tahin, tahinli kurabiyeler, hamur işleri ve tatlılar için kullanılabilir. Özellikle tahin, tatlı yapımında en sık kullanılan ürünlerden biridir. 

 

Tahin Tüketimi Hastalıktan Nasıl Korunmalı?

Antioksidanların yüksek tahin içeriği sayesinde vücutta serbest radikal hasarını önler. Ayrıca tahin, doğru kullanıldığında kalp hastalığını ve belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Tahinin faydaları, tip 2 diyabeti önleyebilmesi olarak söylenebilir.

Düzenli tahin alımı yüksek kolesterolü önleyecektir. Aynı zamanda kalp hastalığı riski azalır. Tahin, sadece akciğer hastalığını önlemekle kalmaz, aynı zamanda yaralanma ve iltihap ağrılarını da giderir.

Tahin, hayatımızda ve kültürümüzde önemli yere sahip bir gıdadır. Lezzeti tartışılmazdır ve sağlığımıza doğru şekilde tüketildiğinde birçok yararı vardır.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/lokumun-faydalari-nelerdir linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Tahin: Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?
Ocak 11, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı