Türk Kahvesi Nasıl Tüketilmelidir

Türk Kahvesi Nasıl Tüketilmelidir

Türk kahvesi faydaları hemen tüm kahvelerde olduğu gibi çeşitlilik gösterebilir. Ancak iki ucu keskin bir kılıç olan kahve, aşırı tüketilmemesi gereken bir gıdadır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme, hastalığa yakalanma olasılığını azaltmada çok önemli bir rol oynar. Tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli beslenmeyi içeren bir diyetin yanı sıra, diyete antioksidan ve biyoaktif maddeler yönünden zengin çeşitli yiyeceklerin eklenmesi sağlık açısından çok önemlidir. Bunlardan en çok bilinenlerinden biri kahvedir. Uzun yıllardır olumlu sağlık faydaları olduğu bilinen kahve, sağlıklı insanların düzenli olarak tüketmesi gereken değerli bir gıda türüdür.

 

Türk Kahvesi Faydaları

Genelde zihinsel ve bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olan kahve, içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde birçok hastalığı önlemede de oldukça etkilidir. Zihni açma, uyarılma ve enerji seviyelerini artırma, enerji verme gibi etkileri ile bilinen Türk kahvesi faydaları bununla da sınırlı değildir. Kahve, faydaları ve hastalık üzerindeki etkileri konusunda sıklıkla bilimsel araştırmalara konu olan gıda türlerinden biridir. İşte kahvenin sağlığa çok önemli faydalarından bazıları ...

 

Enerji Seviyelerini Yükseltir Ve Zekayı Güçlendirir

Kahvede bol miktarda bulunan kafein adı verilen bir bileşen tüketildikten hemen sonra kanda eriyerek beyne ulaşır. Burada üretilen ve uyuşukluğa neden olan adenozin adı verilen bir nörotransmitteri inhibe ederek (bloke ederek), uyarılmayı artırır ve enerji seviyelerini yükseltir.

Bu sayede gün içerisinde hissettiğiniz yorgunluğu önler. Ayrıca iş verimliliğini ve konsantrasyonu artırmak için zihninizi açar. Kahvenin beyindeki bu etki sayesinde ruh halini, hafızayı, tepki süresini ve genel bilişsel işlevi de iyileştirdiğini gösteren birçok bilimsel çalışma vardır. Türk kahvesi faydaları genellikle kafein sayesinde oluşur.

 

Türk Kahvesi Faydaları Arasında Bulunan Maddelerden Biri De Yağ Yakımını Artırmasıdır.

Kahve, fazla kilolarını azaltmak isteyen kişilerin bu hedeflere ulaşmasına yardımcı olabilecek çok değerli bir gıda türüdür. Türk kahvesi faydaları, metabolizma hızınızı önemli ölçüde artırmak ve yağ yakmayı teşvik etmek içindir. Bu olumlu etkilerine rağmen vücuttaki yağları parçalayabilen ve üretilen serbest yağ asitlerini enerji üretmek için kullanabilen kahve, sade alındığında sıfıra yakın bir kalori içeriğine sahiptir. Bu, zayıflama diyeti uygulayan sağlıklı kişilerin, diyetlerini desteklemek ve kilo vermeyi hızlandırmak için günde iki fincan sade kahve içmesine olanak tanır.

 

Fiziksel Performansı İyileştirir

Kahvede bulunan kafein, epinefrin hormonunun (adrenalin) üretimini önemli ölçüde artırır. Bu hormon, korku ve heyecanı artıran ve insan vücudunu yorucu egzersize hazırlayan bir hormondur. Böylelikle kahve tüketiminden sonra fiziksel performansta önemli bir iyileşme gözlenir. Benzer şekilde, yağ yakımını hızlandırır ve vücudun öğütmesi gereken enerji seviyesini artırmasına yardımcı olur. Spor aktiviteleri ve zindelikle ilgilenen sağlıklı insanlar için, spor salonuna gitmeden yaklaşık 30 dakika önce sade kahve içmek Türk kahvesi faydaları etkilerini gösterebilir.

 

Önemli Mikro Besinler İçerir

Kahve, değerli mikro besinler içeren oldukça besleyici bir içecektir. Bir fincan kahve; Günlük ihtiyacın %11'i riboflavin (B12 vitamini), günlük ihtiyacın %6'sı pantotenik asit (B5 vitamini), manganez ve potasyum mineralleri, manganez mineralleri ve niasin (B3 vitamini)) Günlük ihtiyacın %3'ünü içerir. Gereksinimlerin %2'sini karşılar. Bu nedenle Türk kahvesi faydaları besleyici ve sağlıklıdır.

 

Alzheimer Hastalığından Korunma, Parkinson Hastalığı, Demans

Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve demans, dünya çapında 65 yaşın üzerindeki bireylerde görülen yaygın nörodejeneratif hastalıklardır. Net bir tedavisi bilinmeyen bu hastalıklar için sağlıklı beslenme ve bazı gıda türlerinin düzenli alımı, diğer birçok hastalık türünden çok daha önemlidir. Nörodejenerasyonu önlemede çok etkili olduğu bilinen düzenli kahve içenler, Alzheimer hastalığı olasılıklarını %65'e, Parkinson hastalığını %30-60 oranında azaltabilirler. Türk kahvesi faydaları olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar vardır.

 

Türk Kahvesinin Faydaları Ve Ülkemizdeki Etkisi

Türkiye topraklarında yetişmese de özel pişirme teknolojisi nedeniyle Türkiye’den dünyaya yayılan Türk kahvesi, sağlık yararları ve tadı nedeniyle oldukça popüler bir besindir. Türk kahvesi, demleme teknolojisi nedeniyle herhangi bir süzme işlemine tabi tutulmadığından diğer kahve türlerine göre çok daha fazla Türk kahvesi faydaları avantajından yararlanabilirsiniz.

Avantajları açısından Türk kahvesinin bir adım gerisinde olan filtre kahve tüketiminden dolayı filtrede bir miktar kahve kalır. En sağlıklı ve en doğal kahve türlerinden biri Türk kahvesidir çünkü çözünür kahve türleri de çeşitli üretim süreçlerinden geçer. Günde bir veya iki fincan kahve içmek hasta olmayan ve ilaç kullanmayan kişiler için Türk kahvesi faydaları görülür. Servet Şekerleme yerel üretim öğütülmüş seçenekleri ile sizleri bekliyor.. Kahve keyfine Servet Şekerleme kahveleri ile varın..

 

Servet Şekerleme Orta Kavrulmuş ve Öğütülmüş Türk Kahvesi' ne göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Kahvenin Zararı

Kahve sağlıklı ve faydalı bir besindir, ancak belirli hastalıkları veya ilaçları alan kişiler tarafından bir dereceye kadar tüketilebilir ve sağlıklı kişiler tarafından fazla tüketilirse bir dereceye kadar olumsuz olabilir.

Bu olumsuzluk, aşırı kahve tüketimi sonucu kalp rahatsızlığı olmayan kişilerde görülmektedir. Kan basıncı olan hastalarda kahve tüketimi tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Tüm yiyeceklerde olduğu gibi kahve tüketimi ölçülmelidir.

Bilimsel araştırmalar, günde üç veya daha fazla fincan kahve tüketmenin doğurganlığı olumsuz etkileyebileceğini ve beş veya daha fazla fincan kahve tüketmenin kemik erimesine yol açabileceğini göstermiştir.

Anemili kişilerin aşırı kahve tüketimi, gıdalardaki demirin emilimini azaltarak anemiyi şiddetlendirebilir. Bu kişilerin kahve tüketimi konusunda doktorlarına danışmaları, tüketimini bardakla sınırlamaları ve yemek öncesi ve sonrasındaki 45 dakikalık süreye denk gelmemelerine dikkat edilmesi önerilir. Türk kahvesi faydaları önemlidir ancak ölçüyü tutturmak daha önemlidir.

 

Türk Kahvesi Faydaları Etkilerini Sıfırlayan Yan Ürünler

Ayrıca sadece sade veya sütlü kahve içilmesi tavsiye edilir. Krema, şeker, şurup ve yenmeye hazır süt tozu dahil kahvenin yağ ve şeker içeriği o kadar yüksektir ki bu şekilde kahve tüketmek karlı olmaktan çok zararlıdır.

Aynı zamanda bir idrar söktürücü olan kahve, idrar çıkışını artırır. Bu etki, yeterince sıvı almayan kişilerde su kaybına (dehidrasyon) ve böbrek veya kalp hastalığı olan kişilerde elektrolit dengesizliklerine yol açabilir.

Ayrıca sağlığınız ve diyetinizle ilgili endişeleriniz varsa, diyetinize kahve eklemek sağlığınızı iyileştirebilir ve sizi hastalıklardan koruyabilir. Bununla birlikte, herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya herhangi bir nedenle ilaç kullanıyorsanız, kahve içmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Kahve zararlı olabilir.

Türk kahvesi oldukça fazla fayda sağlayan bir besindir ancak ne zaman ve ne şekilde kullanılması gerektiğine çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu süreçte önemli olan, ölçüyü bilmek ve günlük limiti 2 kahve olarak ayarladıktan sonra pozitif etkilerini görmeye başlayabilmek olduğunu bilecek bilince sahip olmaktır.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/tahin-nedir-faydalari-nelerdir-nasil-tuketilir linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Türk Kahvesi Nasıl Tüketilmelidir
Ocak 13, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı