Yeşil Çay mı Siyah Çay mı?

Yeşil Çay mı Siyah Çay mı?

Çeşitli bitkilerin yaprak, çiçek, kabuk, gövde ya da tohumlarının haşlanarak ya da kaynatılarak elde edilen içecek türüne çay adı verilmektedir. Çay çalı yapraklarının fermantasyonu, kuruması ya da ısıtılması sonucunda elde edilmektedir. Efsanevi olarak kökenleri incelendiğinde çayın M.Ö. 2737. Yıllarda Çin İmparatorluğu’nda ilk kez yudumlandığı söylenmektedir. Pek çok çeşidi olmasına karşın yeşil çay mı siyah çay mı sorusunun cevabı birçok kişi için farklılık gösterebilmektedir. 

Her iki çay türünün bitkisi de aynı olmakla birlikte Camellia Semensis yapraklarından alınmaktadır. Ancak üretim tekniğinin farklı olması sebebi ile ikisi farklı çaylar olarak bilinmektedir. Siyah çay yani evlerimizde sürekli olarak tüketim sağladığımız çaylar fermente edilmekte ve üretim olarak komplike aşamalardan geçmektedir. Yeşil çay ise fermente edilmemektedir. Yeşil çayın bu özelliği onun içeriğinde var olan bazı besin değerlerinin değişmeden aynı şekilde kalmasını sağlamaktadır.

Siyah çaydaki kafein oranı yeşil çaya göre daha fazla olmaktadır. Ancak yaprak sayısı da yeşil çayın lezzetinin değişmesini sağlatabilir. Örneğin bir çaydan 25 yaprak toplandığında üstteki 2 yaprak diğerlerine göre tomurcuk değeri taşımaktadır. Yeşil çay mı siyah çay mı tartışmaları devam ederken haydi birer bardak çay alın ve arkanıza yaslanın.

 

Yeşil Çay İle Siyah Çay Arasındaki Fark

Yeşil çay mı siyah çay mı arasındaki farkı bilmek aslında çayın ne için tüketildiği ile doğru orantılı olacaktır. Yeşil çay fermantasyonu az olması sebebi ile polifenoller açısından zengindir. Spor ve düzenli bir beslenme ile yeşil çayı tükettiğinizde kilo vermeniz de kolay olacak ve metabolizmanız canlanacaktır. 

Çayın ülkemizde üretimi ve tüketimi oldukça yaygındır. Sudan sonra çokça tüketilen bir içecek olan çay lezzetinin yanı sıra sağlık açısından da önemlidir. Antioksidan özelliği ile birlikte kalp ve damar hastalıklarını engellemekte ve vücutta koruyucu göreve sahiptir. Yapılan araştırmalar 3 fincan çay tüketen biri ile hiç tüketmeyen biri arasında kalp krizi risklerini ortaya koymuştur. Çay tüketmeyen kişilerde kalp krizi riski %68 daha fazladır. Ayrıca Japonya’da sigara tüketimine rağmen yeşil çay içmenin akciğer kanseri riskini de düşürdüğü söylenmektedir. 

 

Yeşil Çay mı Siyah Çay mı?

Servet Şekerleme Yeşil Çay ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Yeşil çay mı siyah çay mı tartışmasında içerdiği antioksidanlar bakımından yeşil çay bir adım öne çıkmaktadır. Özellikle kilo kontrolü sağlamak isteyen ve düzenli spor yapan kişilerin yeşil çay tükettiğini görüyoruz.

 

Yeşil Çay Uyku Kaçırır Mı?

Bilim insanları yaptıkları çalışmalar neticesinde en sağlıklı içeceğin yeşil çay olduğunu söylüyor. Yani yeşil çay mı siyah çay mı polemiğini yeşil çay kazanıyor. Ara öğünler için tercih edilen yeşil çay kilo kaybında artışa sebep olması ile biliniyor. Ancak yeşil çayın ne zaman tüketilmesi gerektiği tartışmalı bir konu olmakta. Bazı kişiler tarafından uyku kaçırdığı söylenen yeşil çay aslında kaliteli uyku için yardımcı görevi görmektedir. 

Şifa kaynağı ve deposu olan bu çay uykuya geçiş sürecinin de kısa olmasına yardımcı oluyor. Ancak içeriğinde kafein olması sebebi ile ciddi uyku problemi yaşayan ve kafein hassasiyeti olan kişilerde uykunun açıldığı da görülebilir. Pek çok faydası ile bilinen yeşil çaydan beklenen faydayı alabilmek için gün içinde tüketebileceğiniz gibi eğer kafeine karşı hassasiyetiniz yoksa yatmadan evvel de içebilirsiniz.

 

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay mı siyah çay mı tercihinde bazı kesimlerin tercihi siyah çay oluyor. Hatta çay tiryakileri çay tüketimi olmadığı gün baş ağrısı çektiklerini dahi dile getiriyor. Çay kalp ve damar sağlığını koruması ile bilinirken içeriğinde A, D ve B12 vitaminleri bulunmaktadır. Potasyum ve sodyum gibi minerallere sahip olan siyah çayın üretim esnasında yaprakları daha fazla oksitlenmektedir. Servet Şekerleme'de doğal bitki çayları  ile sindirim sisteminizi rahatlatacak, sağlığınıza iyi gelecek birçok çay çeşidi bulunmaktadır. 

Tat ve dem olarak yeşil çaya göre daha yoğun olmasının yanı sıra uygulanan işlem sebebi ile besin değerinde bir azalma meydana gelebilmektedir. Kalp hastalıklarına karşı koruyan siyah çay, kanser riskini de en aza indirmektedir. 

2014 yılında yapılan araştırmalar sonucunda siyah çayın meme kanseri, cilt kanseri ve prostat kanseri gibi pek çok kanser türüne karşı koruyucu potansiyeli bulunmaktadır. Uzun süreli yapılacak olan çay tüketimi ile diyabet riski de en aza inmektedir. Yine nörolojik rahatsızlıkları azaltıcı etkisi ile bilinen çay Alzheimer ve Parkinson gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. 

İshal ve mide bulantısının yanı sıra kafein değeri yüksek olduğu için hızlı kan akışı sağlar. Yeşil çay mı siyah çay mı tercihi bireylerin zevklerine göre de farklılık göstermektedir. Özellikle ülkemizde sabah kahvaltıları olmaz üzere siyah çay tüketimi çok fazla olup günde maksimum 4 bardak tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay mı siyah çay mı tartışmasında yeşil çay yararları ile bilinen değerli içeceklerden bir tanesidir. Antioksidan deposu olma özelliği gösteren yeşil çay cildin ve organların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesine yardımcı olmaktadır. %100 doğal olan yeşil çaylar kilo vermek isteyen kişilerin de ilk tercihi oluyor. 

Bilimsel araştırmalar kanser riskini azalttığını söylerken aynı zamanda kan şekerini dengeleyen yeşil renkteki çaylar kötü kolesterolün düşmesine de yardımcı oluyor. Sayısız faydasının yanı sıra sağlığını korumak isteyenlerin yeşil çay tüketmesi gerekiyor. İçeriğinde bulunan yararlı mikro bileşenler sayesinde yeşil çay mı siyah çay mı diye aslında düşünmeye bile gerek yok. 

İçeriğinde bulunan sağlığa yararlı biyoaktif bileşenlerin yanı sıra yeşil çay bilişsel fonksiyonların gelişmesine de yarar sağlıyor. Yağ yakımını hızlandırıyor ve kronik rahatsızlıklara karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Kansere yakalanma riskini azaltan yeşil çayın günde 2-3 bardak tüketilmesi gerekiyor. Ancak ilaç kullanan kişilerin, gebelerin ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin yeşil çayı hekim kontrolünde kullanması gerekiyor. 

Tıbbi açıdan çay tüketimine herhangi bir engel olmadığı durumlarda kaynama sonrası 5 dakika dinlendirilmiş yeşil çay içime hazır hale gelmektedir. Çayın çok fazla bekletilmesi ya da kaynatılması durumunda içeriğinde bulunan biyoaktif bileşenlerde azalma meydana gelebilir.

 

Yeşil Çay ve Siyah Çayı Saklama Koşulları

Hem yeşil hem de siyah çayın sağlığa olan faydalarından söz ettik. Pek çok kişi tarafından tüketimi sağlanan bu çağların doğru şekillerde muhafaza edilmesi gerekiyor. Ayrıca yeşil çay mı siyah çay mı sorusuna vereceğiniz cevap hangisi olursa olsun beklenen faydayı karşılayabilmek için saklama koşullarına da dikkat edilmeli. 

Bayatlayan çayın lezzetinde de azalma meydana gelecektir. Kapaklı bir kavanozda, hava almadan muhafaza edilen çaylar tüketim tarihine kadar rahatlıkla kullanılabilir. Güneş almayan ve serin yerde muhafaza edilen çaylar uzun süre tazeliğini korur. Fakat çayın ısı ile temas oksidasyon sürecini devam ettireceğinden dolayı çayın özelliğini ve faydasını kaybetmesine yol açacaktır. 

Nemden muhafaza edilmeyen çay aromasını kaybedebilir. Çay ortamda bulunan farklı kokuları içine çekici özelliğe sahiptir. Bu sebeple diğer kokulu çaylardan uzak tutmak gerekiyor. Faydaları ile bilinen sofraların vazgeçilmezi olan siyah çayın yanı sıra yine şifa deposu yeşil çay gönül rahatlığı ile tüketilebilir. 

Yemeklerden birkaç saat evvel ya da öğün aralarında tercih edilecek olan bu çayların demir bileşenlerin emiliminde sorun yaşatmaması adına gıda alımı sonrasında tüketilmesi uygun olmamaktadır. Çayın kansızlık yaptığı görüşü bu sebeple doğru olmayıp, çaydan ve besin içeriğinden faydalanabilmek için doğru zaman diliminde tüketilmesi tavsiye ediliyor. Çayın yanına tercih edeceğiniz sağlıklı ve lezzetli nugat atıştırmalıkları Servet Şekerleme'de.. Afiyet olsun.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/en-saglikli-bal-hangisi linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Yeşil Çay mı Siyah Çay mı?
Mart 15, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı