Fethiye Süzme-Doğal Çam Balı
Fethiye Süzme-Doğal Çam Balı
Fethiye Süzme-Doğal Çam Balı
Fethiye Süzme-Doğal Çam Balı

Fethiye Süzme-Doğal Çam Balı

Fiyat : ₺90,00(KDV Dahil)
:

Yerel Üretim - Gurme Lezzet

Çam balı arıların çiçek poleninden  değil, Akdeniz iklimine mahsus bazı çam ağacı türlerinin gövdesinde yaşayan bir aracı böceğin salgısını kullanarak ürettiği, müstesna bir baldır. Dünyada sadece Türkiye ve Yunanistan'da bulunur.

Çiçek balından oldukça farklı olan çam balı, ülkemizde Güney Ege ve Batı Akdeniz’de üretilir. Bu bölgelerde yaşayan Basra böceği, çam ağaçlarının öz suyunu emerek beslenir ve artan öz suyu tatlı bir madde halinde ağaçların üzerine bırakır. Mineral ve antioksidan bakımından çok zengin olan bu salgı, bal arısı tarafından olgunlaştırılarak çam balına dönüştürülür. Çam balının en önemli özelliklerinden biri de uzun ömürlü olmasıdır. Glikoz ve fruktoz içeriği, çiçek balına göre daha düşük olan çam balı; daha az tatlıdır, bu sayede boğazda yakıcı bir his bırakmaz. Üstelik çiçek balına göre 10 kat daha fazla enzim, aminoasit, mineral ve antioksidan içerir.

Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilmesidir.

Rengi çiçek ballarının ekseriyetinden daha koyudur. Besin değeri biraz daha düşük olmakla birlikte, özellikle boğaz rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Çam balı, kristalizasyona dayanıklılığı ve önleyici özelliği ile, tıpta ve gıda sektöründe çeşitli ürünlerde (örneğin dondurmalarda) bir doğal katkı maddesi olarak geniş bir kullanım alanına ve önemli ihracat potansiyeline sahip bir üründür.

 

Benzer Ürünler
Çerez Kullanımı