Biz kimiz ?


ŞİRKET PROFİLİMİZ


SERVET SEKERLEME, 1980 yılında Türk Lokumu, Nugat, Kavrulmuş Kuruyemiş, Çiğ Kuruyemiş, Organik Meyve Barları, Farklı Meyve ve Bitkisel Çaylar, Türk Siyah & Beyaz Çay ve Tatlı Aperatifleri üretmeye ve satmaya yönelik aile şirketi olarak Fethiye’de kuruldu. SERVET SEKERLEME, kuruluş tarihinden itibaren daha iyi kalite için sürekli gelişim ve müşteri memnuniyeti ilkelerini belirlemiştir.

 


SERVET SEKERLEME, çeşitli lezzetlerle yılda 1.400 ton Türk Lokumu üretim kapasitesine ulaşarak yurt içinde büyük başarı yakalamıştır. Ayrıca yurtdışında 20'den fazla ülkeye ihracat yaparak Türk Lokumunu dünyaya tanıtmış ve ülke ekonomimize katkılılar sağlamıştır.

 


SERVET SEKERLEME gelişim aşamasında, kendisini teknolojik, ekolojik ve ekonomik üstünlüklere ayırmaya adamıştır. Şirket kuralı olarak, üretim kalitesini asla değiştirmeyerek ve AR-GE’ye verdiği önem sonucu 5 yıldır kendi yeni ürünü olan 'Şekersiz Türk Lokumunu’ değerli müşterilerine sundu. Tüm bu yenilikler ve misyonumuzla dünya genelinde tanınmış bir lokum ve tatlı aperatif butik markalarından biri olduk. Ürünlerimizde sadece doğal fındık, kuru meyve ve doğal özler kullanılmaktadır. Ürünlerimizin hiçbirinde kesinlikle kimyasal veya sentetik koyulaştırıcılar, koruyucular, aroma arttırıcı aromalar, glikoz / mısır şurubu, suni tatlandırıcılar ve gıda renklendirici maddeler yoktur.

 

 


SERVET SEKERLEME ISO 22000, ISO 9001, TSE ve Helal Sertifikalarına sahiptir. Tüm bu sistemli çaba, kalite ve araştırmaların sonucunda, Belçika'daki Brüksel'deki Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü tarafından 2015 yılında Üstün Lezzet Ödülü'ne layık görülmüştür.

 

 

Çerez Kullanımı