Kaya İnciri Doğal Fethiye Yöresel Ürünü
Kaya İnciri Doğal Fethiye Yöresel Ürünü
Kaya İnciri-Doğal -Fethiye yöresel ürünü
Kaya İnciri-Doğal -Fethiye yöresel ürünü
Kaya İnciri Doğal Fethiye Yöresel Ürünü

Kaya İnciri Doğal Fethiye Yöresel Ürünü

İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺100,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺80,00(KDV Dahil)
:

Sağlıklı ve Lezzetli Atıştırmalık

Kaya inciri, Fethiye ve civar bölgelere özel, nadir bir tür incirdir. Dışı koyu mor renkte, içi ise kırmızıya dönük renkte, küçük ebatlı bir incirdir, şeker oranı ve glisemik indeksi beyaz incire oranla düşüktür, yumuşacıktır. Yöresel olması, atadan kalma çınar gibi büyük ağaçları ile Kaya İnciri Fethiye Bölgesinin en değerli hazinesidir.

Ağustos ayında olgunlaşan ve yere kendiliğinden düşen kaya incirleri toplanarak, güneşte kurutulup çuvallarla küplere bastırılır. Yeneceği zaman çıkartılıp defne yaprağı, mersin dalı ve kekikle kaynayan suya bandırılır. Sonra tekrar kurumaya bırakılıp unlanarak saklanır.

Kahvaltılarda, ara öğünlerde tüketmek için idealdir. Çocukların beslenme çantasına eklenecek besleyici bir alternatiftir. Düşük şeker oranı ve düşük glisemik indeksi ile diyet yapanların kurtarıcısıdır. Üstelik yüksek lif oranı ile tok tutma özelliğine de sahiptir.

Sağlıklı pasta ve kurabiyelerde şeker yerine kullanılabilecek harika bir alternatiftir. Siyah incir ile hafif ama tatlı krizlerinin önünü kesecek harika, sağlıklı tatlılar yapabilirsiniz.

Koyu mor rengi ile bu süper besinlerin başında gelen kaya inciri beyaz incirin üç dört katı kadar antioksidan​ içeriğine sahip olduğu, antikanserojen ve antidiyabetik etkilerinin de yüksek olduğu ifade edilmektedir. Yüksek miktarda antioksidan özelliği bulunan kaya inciri gibi besinleri tüketmenin hastalıklardan korumanın yanı sıra yaşlanmayı da geciktirdiği, daha zinde bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Çerez Kullanımı