İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytin ağacının meyvesinden elde edilen zeytinyağı oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Sade olarak ya da pek çok tarifte tüketebileceğimiz, cildimize sürebileceğimiz ve kişisel bakım ürünleri ile birleşen zeytinyağı piyasada çokça bulunmasına karşın sarımtırak ya da yeşilimsi renkleri ile dikkat çekmektedir. Peki iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır? Zeytinyağı seçmenin incelikleri nelerdir? 

Kaliteli zeytinyağını anlayabilmek için tüketicilerin ilk olarak üretim tekniğini sorgulaması gerekiyor. Soğuk sıkım ve erken hasat özelliği zeytinyağının kalitesini ortaya koyacaktır. Polifenol adı verilen ve zeytinde bulunan faydalı bileşen erken hasat döneminde en yüksek düzeydedir. Ayrıca iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız koku ile de test yapabilirsiniz. Şayet koku istenmeyecek düzeyde ise bu durumda zeytin bekletilerek sıkılmış demektir. Taze çimen ya da taze meyve kokusu alınıyor ise bu yağ kalitelidir.

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Test Edilir?

İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusuna cevap bulmak için tat testi yapabilirsiniz. İyi ve kaliteli bir yağ boğazda yanma ve dil kenarlarında acılık hissi bırakır. Zeytinin içeriğinde yüksek oranda antioksidan olması bu hissin sebebidir. Renk testi bu aşamada başarılı sonuçlar vermeyecektir. Çünkü bölgelere göre renk değişmekle birlikte, belirli maddeler eklenerek renkte farklılaştırma çalışmaları yapılabilir. Özellikle ambalaj ve marka da iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır konusunda sizi doğru tercihe yönlendirecektir. 

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı ürünleri tercih etmeniz, dolum ve hasat tarihi, coğrafi işaretler, son kullanma tarihi ve etiket gibi konuları dikkate almak gerekiyor. Satın alınacak olan zeytinyağı cam şişede olmalı ve ışık çekecek açık renkte olmamalıdır. Asit değeri düşük olan yağların da kalitesinin iyi olduğu söylenebilir. Bu sebeple etiket okumayı bilmeniz gerekiyor. Asit değeri %0,3 değerinin altında ise bu yağ kaliteli demektir. Ayrıca satın aldığınız yağı 2 ay içinde tüketmeniz gerekir. Çünkü zeytinyağı taze şekilde tüketilmesi gereken bir yağ grubu olup bekledikçe işlev ve özelliğini de kaybetmektedir. Lezzetli yemeklerin sırrı hakiki zeytinyağı..

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır

Servet Şekerleme Natural Soğuk Sıkım Zeytinyağı ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Bozuk Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır kadar bozuk zeytinyağını anlamak da bir marifettir. Bayatlayan ve kalitesiz yağları anlayabilmek için bir kaşık zeytinyağını alın ve ağzınızda gezdirin. Daha sonra da tükürün. Şayet ağızda kötü bir tat ve koku varsa bu durumda yağ bozuktur. Ancak sıkım sonrasında alınan yağları korumak ve bozulmasını engellemek için farklı uygulamalar yapabilirsiniz. 

Hasat tarihine bakarak almış olduğunuz zeytinyağını koyu ve cam bir şişede saklamanız gerekiyor. Işık zeytinyağının düşmanı olarak bilinmektedir. Kaliteli olan yağların bayatlamaması için de güneş ışığı almamasına dikkat edin. Evlerde de kuru, karanlık ve serin bir ortamda yapınızı saklayın. Zeytinyağı nemden hoşlanmaz. Bu sebeple odak üstünde ve buharı yüksek olan bir ortamda saklarsanız yağınız muhtemelen bozulacaktır. Ayrıca tenekeli bir şekilde satın alıyorsanız da koyu renkli cam bir şişeye aktarım yaparak tüketebilirsiniz.

İyi Zeytinyağı Ne Renk Olur?

İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusuna cevap verebilmek için bazı kriterler olduğundan söz ettik. Renk de bir kriter olmakla birlikte tam olarak zeytinyağının kalitesi hakkında doğru bilgi almamıza yardımcı olamayacaktır. Sarı renk tonlarından yeşile kadar olan farklı renkler zeytinyağının kalitesi hakkında net ve kesin bir bilgi vermemektedir. Rengine bakılarak karar vermek hatalı bir seçim olacaktır. 

Zeytin Konseyi tarafından iyi yağın anlaşılması için yapılacak olan tadımlarda bardakların koyu renkli olmasına özen gösterilmektedir. Ön yargılı bir tadım süreci olmaması ve şeffaf bir şekilde karar verme açısından bu durum önemsenmektedir. Koyu renk bir şekilde muhafaza edilme amacı ise yağın saklanma koşullarının ve ömrünün iyileştirilmesidir. Zeytinin olgunlaşmamış hali yeşil renktedir. Polifoneller zeytine acı bir tat katarken aynı zamanda zeytinin renklenmesine de yardımcı olurlar. 

Zeytin henüz olgunlaşmadan böcek, kuş gibi canlıların zeytin meyvesine zarar vermesini bu acı tat engeller. Polifonel miktarı ise zeytinin rengi ile doğrudan alakalıdır. Zeytinin ve sonucunda elde edilen yağının kaliteli olabilmesi için erken hasat edilmesi gerekmektedir. Meyveleri daha sonra siyah ya da mor renge dönecektir. Olgunlaşma ile birlikte bu miktarda azalma meydana gelir ve zeytinyağı farklı renklerde olabilir. Bu sebeple renk belirleyici bir etken olmamaktadır. Servet Şekerleme mevsiminde özel olarak toplanmış zeytinleri ile Fethiye yöresinde özel yağ ve zeytin satışını gerçekleşmektedir. Salataların, yemeklerin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. 

Servet Şekerleme Naturel Sızma Zeytinyağı ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Ayçiçek Yağı Karışımı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı tağşiş ve hilelere müsait bir yağ çeşididir. Kıymetli olmasının yanı sıra zeytinyağında sahtecilik olarak da ifade edebileceğimiz durumlar meydana gelebilmektedir. İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusuna cevap verebilmek için gerekli olan testleri yapmamız gerekir. Zeytinyağı tarihi eski olan bir yağ olmasının yanı sıra her dönemde adeta yıldız gibi parlamıştır. %100 doğal sızma ya da riviera olarak farklı versiyonları olmasına karşın tağşiş ile karşılaşmak da mümkündür. 

İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır konusunda da laboratuvarlarda yapılacak olan kimyasal analizler ile de kaliteli ve kalitesiz ürünleri ayırmak mümkündür. Zeytinyağı Ayçiçek yağı gibi kokusuz bir formda değildir. Rahatsız etmeyen ancak zeytinin kokusunu alabileceğiniz miktarda içinde koku barındırmaktadır. Özellikle enerji ve motorine gelen zamlar ile birlikte yağların maliyetinin artması sebebi ile taklitler imal edilebilmektedir. Yapılacak olan testlerde zeytinyağının acı ve yakıcı özelliğinden bahsettik. Fakat yağı yuttuğunuzda bu yakıcılık midenize iniyor ise bir sorun var demektir. 

Gerçek yağlar yüksek derecelerde donarlar ve adeta patates püresine benzeyen bir görünüme kavuşurlar. Ocakta ya da soba üzerinde çözünürler. Donmayan ya da kısmi bir şekilde donan yağlar da gerçek değildir. Ayrıca zeytinyağı testini bir miktar su ile de yapabilirsiniz. Şayet su ile karışımda yağ üst kısma çıkıyor ise kalitelidir. Ancak yağ alt tabakada kalıyor ise tağşiştir diyebiliriz.

Zeytinyağının Faydaları

İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır deyince akıllara Servet Şekerleme geliyor. %100 doğal olarak hazırlanan zeytinyağları geniş bir yelpazede sunuluyor. Taş baskı zeytinyağı, natürel soğuk sıkım zeytinyağı, natürel sızma zeytinyağı gibi farklı formaları ile sofraları şenlendirecek olan yağlarımız cam şişelerde sizlere sunulmaktadır. Kalitenin adresi olan Servet Şekerleme saymakla bitmeyecek zeytinyağının faydalarına ulaşmanıza yardımcı olurken tağşiş yağlara da karşı çıkmaktadır.

Tamamen doğal olarak hazırlanan ve tüm testlerden başarı ile geçen zeytinyağları sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan antioksidan sayesinde günde 1 yemek kaşığı tüketilmesi durumunda sindirimin düzenlenmesi ve kabızlığın engellenmesine yardımcı olacaktır. Karaciğeri temizleyen zeytinyağı aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarının artmasını da sağlar. Zeytinyağının içine kullanacağınız baharat ile farklı lezzetleri yakalayabilirsiniz. İster zeytinlerin üzerine baharat karışımları ekleyin. Et yemeklerine ekleyeceğiniz özel kurutulmuş kekikler ile tariflerinizi zenginleştirin.

Bir yağ çeşidi olmasına karşın metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermeyi de kolay hale getirmektedir. Salataların içerisine katarak bir öğün yapabilirsiniz. Yüksek oranda kalsiyum içermesi sebebi ile kemikleri güçlendirir. Yaşlanmayı geciktirici ve cildi koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bitti mi? Elbette ki hayır. Cildi kimyasallara karşı koruyan zeytinden elde edilen bu mucizevi yağ saç bakımına da faydalıdır. 

Saç dökülmesini büyük oranda azalttığı ve saçın canlı görünmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Kan basıncını düzenleyen yağ tansiyonun da normal seviyelere gelmesini sağlar. Stresi azaltan zeytinyağı kolesterol seviyesini korur, meme çatlaklarına da iyi gelir. İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız sizler de tercihinizi Servet Şekerleme’den yapabilir ve güvenilir yağları doğru miktarlarda tüketerek sağlıklı yaşamı destekleyebilirsiniz.

 Bu yazımızda iyi zeytinyağı nasıl anlaşılır konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/yesil-cay-mi-siyah-cay-mi linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?
Mart 23, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı