Mucizevi Besin Bademin Faydaları

Mucizevi Besin Bademin Faydaları

Badem Nedir?

Gülgiller familyasına bağlı olan badem küçük bir ağaç türüdür. Badem ise bir ağaç meyvesidir. Derimsi bir örtü ile kaplı olan badem sert bir kabuk ve yenilebilir bir çekirdek olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Kuruyemiş olarak tüketimi sağlanan bademin faydaları da saymakla bitmiyor. 

Güneybatı Asya’ya özgü bir ağaç olan badem boyut olarak küçüktür ve 4 ila 9 m arası uzunluğa ulaşabilmektedir. Dış yaprakları mızraksıdır. Çiçekleri açık pembe ya da beyaz renkli olup ilkbaharda açmaktadır. Suriye, İsrail ve Ürdün’de yetişen bu bitki Erken Tunç çağından beri bilinmekte ve arkeolojik verilerde de varlığı kanıtlanmaktadır. 

Ülkemiz bademin ana üreticisi olmakla birlikte aynı zamanda Çin, İran, Portekiz, Fas, Yunanistan gibi ülkelerde yetişmektedir. Soğuk rüzgârdan ve nemli havalardan hoşlanmayan badem ılıman iklimleri sever. Çok yüksek soğukluk derecelerinde ise donma meydana geleceğinden meyve almak zor olacaktır. 40 ila 50 yıl arasında ömrü olan badem kendiliğinden yere düşmektedir. Bademin faydaları sayesinde kıymetli bir yiyecek olarak ülkemizde de üretimi ve tüketimi sağlanmaktadır. Servet Şekerleme doğal badem çeşitleri kıtırlığı ve tazeliği ile bademin eşsiz lezzetini sizlere sunmaktadır.

 

Mucizevi Besin Bademin Faydaları

Servet Şekerleme Sade Kavrulmuş Tuzsuz Datça Bademi ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Badem Neyden Oluşur?

Gıdaların vitamin ve mineral değerleri sayesinde vücut açısından sağlıklı olduğunu biliyor musunuz? Dünya çapında yapılan araştırmalar neticesinde bademin dünya üzerinde hem en sağlıklı hem de en yararlı gıda olduğu ilan edilmiştir. Kilo vermeye de yardımcı olan bademin faydaları elde edilebilmesi için günde 1 avuç tüketimi tavsiye ediliyor. Kalp dostu olarak da bilinen badem kabuk ve çekirdek kısmından oluşmaktadır. Genel olarak piyasada kabuğu çıkarılmış, çiğ ya da kavrulmuş formda bulunmaktadır. 

Bademin faydaları çok fazla olmasına karşın pek çok badem çeşidi de bulunmaktadır. Diş bademi, taş bademi, nurlu bademi, Acıpayam, galabağ, şeytan payamı gibi çeşitleri olan bademin çağla kısımları çerez olarak tüketilmektedir. Ayrıca pastalara ve şekerlere konularak da tüketim sağlanır. İçi badem olarak tüketilen bu gıdanın aynı zamanda yağı çıkarılarak da pek çok faydası elde edilmektedir. Bademin içeriğinde vitaminler ve madensel tuz bulunmaktadır.

 

Mucizevi Besin Bademin Faydaları

Badem içeriği sayesinde şifa deposu bir besin kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Yüksek oranda yağ içermesinin yanı sıra kalsiyum, demir ve protein içerdiği de bilinmektedir. Saçlara iyi gelen ve E vitamini açısından zengin olan bu besin ağız yolu ile alınır ise öksürük kesici ve göğsü rahatlatıcı özelliğe sahiptir. A, B, C ve E vitaminlerine sahip olan bu yiyeceğin içinde aynı zamanda fosfor, magnezyum, çinko, potasyum ve demir de bulunmaktadır. 

Yarım çay bardağı olarak tüketilmesi durumunda insan vücudu için gerekli olan manganez ve bakır ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılanmaktadır. Kroner kalp hastalıkları, kötü huylu kolesterol, bağışıklık sistemi düzenleyici özellikleri ile bilinen badem aynı zamanda fosfor, B2 gibi vitaminlerin de temel kaynağıdır. 

Tok tutucu etkisi ile kilo vermeye yardımcı olur. 28 gram bademin safra taşı oluşmasını %25 oranında azalttığı yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemini canlı tutan, cilt hastalıklarını önleyen bademin faydaları arasında diyabet de sayılmaktadır. Şeker hastalığına da iyi gelen bu kuruyemiş diş ve kemik yapısının güçlenmesine de katkı sağlıyor. 

 

Aç Karnına Badem Yemenin Faydaları

Bademin faydaları oldukça fazla olmasına karşın tüketim şekli de çok önemlidir. Bazı yiyecekler var ki onları aç karnına tüketmek tok karna tüketmekten daha yararlıdır. Badem de bu besinlerden bir tanesidir. Tokluk hissi vermek ve sizleri doyurmakla kalmaz, aynı zamanda tok karna tüketildiğinde mideyi tahriş etmeden kalp için sağlıklı yağlara ulaşmanıza yardımcı olur. Yine yağ formunun sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketilmesi de bağırsak sisteminin düzenlenmesine yardımcı olacaktır. 

Diyeti destekleyici özellikte olan badem aynı zamanda kan basıncı düşmeleri sonucunda tüketildiğinde kan basıncını yükseltmektedir. Yumurta ile birlikte karıştırılarak basur memelerine sürülür ise yanma ve ağrıları azaltır. Kaşıntılı egzamaları azaltan badem böbrek ağrılarına da iyi gelmektedir. Yağ olarak tüketiminde yine kabızlık sorununu engeller. Zihin yorgunluğunu ortadan kaldırır ve göğüs hastalıklarını tedavi eder.

Dudak çatlaklarına karşı günde birkaç damla badem yağı kullanılabilir. Güçlü ve gür saçlar için de saç derisine uygulanacak olan badem yağı hamilelikte süt artırıcı özelliği ile bilinir. Günde aç karnına 1 avuç tüketilen badem sizleri tok tutacağı gibi sinir sisteminin korunmasına da yardımcı olur.

 

Mucizevi Besin Bademin Faydaları

Servet Şekerleme Acı Badem Yağı 20 ml ürününe göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

 

Bademin Besin Değeri

Bademin faydaları aslında içinde sakladığı besin değerinden geliyor. Çiğ ve tuzsuz bademin 100 gramında 570 kalori bulunuyor. 3.7 g karbonhidrat, 15,2 lif, 18.7 protein, 54.1 g yağ, 20 IU A vitamini, 0.8 mg c vitamini, 250.0 mg kalsiyum içeriğine sahip olan bademin faydaları bu sebeple oldukça çoktur. 

Yüksek besin değerlerini ihtiva eden badem faydalı bileşenlerden oluşmaktadır. Çinko, selenyum ve niasin içeriğine de sahip olan bademi çiğ olarak tüketmek Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar sonucunda kilo aldırıcı değil kilo vermeye yardımcı özellik gösterdiği açıklanmıştır. 

Protein içeriği ile birlikte sağlıklı yağları barındırması sayesinde 17 adet badem günlük olarak tüketildiğinde Amerika’da pek çok kişinin iyi oranda kilo kaybı yaşadığı görülmüştür. Beslenme uzmanları tarafından ise bademin çiğ ve günde 20 adetten az olmak kaydı ile tüketilmesi gerektiği söyleniyor.

 

Bademin Farklı Kullanım Teknikleri

Çiğ ya da kavrulmuş olarak tüketilen bademin yanı sıra bademin faydaları elde edebilmek için farklı formlarda da kullanılabilmektedir. Son yıllarda sıkça duyduğumuz badem sütü bu formatlardan bir tanesidir. Kilo vermeye yardımcı bir içecek olarak bilinen badem sütü içeriğinde laktoz olmaması, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin olması sebebi ile tercih ediliyor.

Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olan badem sütü, gastrit tedavisinde de kullanılıyor. Düşük kalorili olmasının yanı sıra laktoz hassasiyeti olan kişiler güven içinde tüketebilir. Sütün yanı sıra bademin faydaları aynı zamanda yağı ile de artmaktadır. Yağı çıkarıldığında cildi güzelleştirir, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olur, tırnak sağlığını korur ve hafızanın güçlenmesine katkıda bulur. Pastalarda ve şekerlemelerde de gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

 

Spor Yapanlar İçin Bademin Faydaları

Sporcular beslenmelerine özellikle dikkat ediyor. Spor yapan kişilerin günlük besin ve enerji ögelerini hareketsiz bir yaşama nazaran daha farklı şekillerde alması gerekiyor. Bademin faydaları çok fazla olduğu için yağ içeriği ile birlikte fazla tüketilmesi vücutta yağlanmaya sebep olmamaktadır. 

Sporcularda enerji ihtiyaçları arttığı için badem bu ihtiyacın giderilmesine katkıda bulunmaktadır. Yüksek oranda protein içeren badem içeriği sayesinde makro besin ögelerinin de karşılanmasını sağlıyor. Kalp sağlığını desteklediği için de sporcuların muhakkak tüketmesi gereken bir besin maddesi oluyor. Servet Şekerleme %100 doğal badem ile gerekli olan protein sentezinin gerçekleşmesine ve kan basıncının ayarlanmasına yardımcı oluyor. 

Kemik sağlığını koruyan badem aynı zamanda sporcularda artan kas faaliyetlerine bağlı magnezyum ihtiyacını da karşılıyor. Bitkisel bir protein kaynağı olan bademin 100 gramında 21 gram protein bulunuyor. Sağlıklı bir beslenme sağlayan bu kuruyemişin 5 adeti 1 porsiyona eşit oluyor. Kahvaltılık ya da ara öğün olarak da tüketilen bu besin beslenme planına ek de kullanılabilmektedir. 

Düzenli olarak spor yapan her bireyin günde 1 porsiyon badem tüketmesi faaliyetlerine de katkıda bulunacaktır. Servet Şekerleme %100 doğal şeker ilavesiz badem ezmesi, badem çikolata, bademli draje, sade badem gibi ürünler ile evlerinizi şenlendirmeye ve sağlık dağıtmaya devam ediyor. 

 

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/mutfakta-farklilik-arayanlar-icin-7-baharat-lezzeti linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Mucizevi Besin Bademin Faydaları
Mart 05, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı