Mucizevi Keçi Boynuzu Faydaları

Mucizevi Keçi Boynuzu Faydaları

Keçiboynuzu bilinen en eski bitki türlerinden. Diğer bilinen adı ise Harnup. Türkiye’nin bazı bölgelerinde ise Ballıbaba ve Ballı Boynuz denilen yerler de var. Halk arasında genellikle Keçiboynuzu kullanılıyor. Bu alışık olduklarımızdan biraz daha farklı olan bitkinin ise marifeti çok. Keçiboynuzu faydaları saymakla bitmiyor. Oldukça eski zamanlardan beri bilindiği için sadece Keçiboynuzu ile kullanılan kelimelerde türemiş. Kışın evde yenmesine “evtiklemek”, çocuklara verilirken ki adına ise “kırıntı” denmiş. Oldukça besleyici olduğu her zaman biliniyor ve bu nedenle çokça tercih ediliyordu ama eskiden Keçiboynuzu bir eğlence aracı olarak da kullanılıyordu.

 

Keçiboynuzu Faydaları Nedir ve Keçiboynuzu Ne Anlama Gelmektedir?

Keçiboynuzunu anlatmak için biraz eskiye gitmek gerekiyor. Bilinen türlerin arasında en eskilerinden birisi olduğu için Mitolojide, Yunanca’da, İngilizce’de ve Arapça’da da geçiyor. Keçiboynuzu faydaları çok eski zamanlardan beri bilindiğinden dolayı hemen hemen her dilde bir açıklamasını bulmak mümkün oluyor. Mitolojide Yakup Peygamber’in ekmeği olarak bilinir, Yunanca'da ise Keration adı verilir. Elmas için kullanılan değer birimi karat bile Keçiboynuzu'ndan geliyor. Baklagiller ailesinden gelen Keçiboynuzu, Akdeniz ikliminin olduğu hemen hemen her yerde yetişiyor. İlk olarak Akdeniz kıyılarından Kıbrıs’ta ekilmiş. Sonrasında ise Libya, ABD’ye kadar farklı bölgelere yayılmış. Günümüzde Türkiye’de çok sayıda yerde ekimi yapılıyor. Özellikle Antalya ve çevresinde, Mersin ve Anamur’da bulunuyor. 

 

Keçiboynuzu Nasıl Yetiştirilir?

Keçiboynuzu yüksek rakımlardan çok hoşlanmaz. Özellikle Akdeniz bölgesinde, denize bakan yamaçlarda ve rüzgâra kapalı alanlarda yetiştirilir. Doğal koruma alanı içinde, bolca gün ışığı alan, ılıman iklimler Keçiboynuzu için idealdir. Kışları yapraklarını dökmeyen bu bitki, sonbaharda çiçek açar. Meyveleri kahverengidir. Keçiboynuzu toplamasına “çırpma” denir. Toplarken işçiler Keçiboynuzu çırpmaya gidiyoruz derler. Keçiboynuzu faydaları bilindiğinden herkes toplamadan sonra payına düşen kadarını alabilir. Keçiboynuzu ağaçları çok hızlı büyümez. Verim alabilmek için en az 10 sene beklemek gerekir. Bazı meyvelerin çekirdeklerinin içinde bala benzeyen yapışkan bir sıvı bulur. Bu sıvı dış kabukla kaplıdır ve meyve oldukça serttir.

 

“İki Dirhem Bir Çekirdek” Deyimi Keçiboynuzu'ndan  Geliyor

Keçiboynuzu faydaları yanında deyimlere de konu olmuş bir besin. Geçmişte, mücevherlerin satışında Keçiboynuzu çekirdekleri hesaplamaları kolay hale getirmek için kullanılmış. Yapılan hesaba göre 4 Keçiboynuzu çekirdeği bir dirhem yapıyormuş. Mücevheri satın alan kişi, sürekli ve hatırı sayılır biri ise iki dirhemlik bir taş satılırken, satıcı teraziye bir tane daha çekirdek koyarmış. Böylece müşterinin almak istediği mücevher iki dirhemden fazla ağırlıkta olurmuş. 

 

Keçiboynuzu Faydaları ve Pekmezinin Etkisi

Keçiboynuzu faydaları içeriğinde bulunan besin değerleri ve doğal antioksidan olan maddeler nedeniyle çeşitli şekillerde tüketiliyor. Keçiboynuzu pekmezi de bunlardan birisi. Enerji veren, kış aylarında üşümeyi engelleyen ve sindirim sistemine faydalı ve vücutta kan yapımına yardımcı olan pekmezden, özellikle kış aylarında her gün bir kaşık yenmesi tavsiye ediliyor. Keçiboynuzu pekmezi evde de rahatlıkla yapılabilen bir tarif. Bunun için kurutulmuş Keçiboynuzu, limon ve şekere ihtiyacınız var. Keçiboynuzlarını kaynatın. Yumuşak hale gelen keçiboynuzlarını püre haline getirin. Ardından püreyi tencereye alın ve tencereye şeker ve limon ekleyin. Pekmez kıvamı alana kadar kaynatın. Sonrasında soğutup, havası alınmış kavanozlara doldurarak saklayabilirsiniz. Evde yaptığınız Keçiboynuzu pekmezini kahvaltılarda yiyebilirsiniz. Keçiboynuzu faydaları her yapılış şeklinde aynı kalıyor. İsterseniz çiğ, isterseniz pekmez halinde yiyin, fark etmiyor. Önemli olan organik olduğundan emin olmanız. Fethiye'den doğal ürün satışı yapan Servet Şekerleme, tahin pekmez çeşitlerinden doğal bitki çaylarına kadar birçok doğal gıda satışı yapmaktadır.

Doğal Keçiboynuzu Özü gıda içeriğini resme tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

 

Keçiboynuzu Faydaları Ve Özü Nedir?

Keçiboynuzu faydaları arasında sayılan Keçiboynuzu özü, bitkinin farklı süreçlerden geçtikten sonra kalan sıvı halidir. Keçiboynuzu özünü çıkarma sürecinde kesinlikle kimyasal bir işlem yapılamaması önem taşır. Bu sıvı Keçiboynuzu faydaları özellikle kemik gelişiminde, kalsiyum açısından zengin olduğu için diş ve diş eti hastalıklarında ve anemi tedavisinde kullanılır. Evde de kolaylıkla da yapabileceğiniz Keçiboynuzu özü, Keçiboynuzu faydaları arasında ilk sıradadır.

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Öncelikle kalsiyum, magnezyum, demir mineralleri bakımından çok zengin. Doğal antioksidan özelliğine sahip. Kanı temizliyor, kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor. Damar tıkanıkları tedavisinde ek besin olarak tavsiye ediliyor. Özellikle soğuk havalarda bronşit ve astım atakları için kullanılıyor. Öksürük kesiyor, balgam söktürüyor. Sindirim sistemi ve bağırsak dostu. Kabızlığı önlüyor, bağırsaklara oluşabilecek bağırsak kurdu ya da paraziti gibi hastalıklara da bire bir. Keçiboynuzu faydaları içinde lif deposu olduğunu da unutmamak lazım. Sindirim sistemini koruyabiliyor. Lifli olduğundan dolayı da kilo verirken de kullanılıyor. Ayrıca enerjisi çok yüksek bir besin. Cinsel gücü artırıcı olarak da biliniyor. İçinde bulunan kalsiyum kemiklere çok iyi geliyor. Bu nedenle özellikle çocukların gelişim sürecinde yenmesi tavsiye ediliyor. Alerjik hastalıklara, soğuk algınlığına, bağışıklık sistemine, erkeklerde sperm miktarının çoğaltılmasına, karaciğer, akciğer ve bağırsakların temizlenmesinde kullanılabiliyor. Keçiboynuzu faydaları çok sayıda hastalığa iyi geliyor.

 

Keçiboynuzu Diyabetin Baş Düşmanı

Keçiboynuzunun faydaları arasında en dikkat çekenlerden birisi de diyabet düşmanlığı. Kan şekerini düzenleyen Keçiboynuzu, kolesterolün düşmesine yardımcı ve şeker hastalığına karşı güçlü bir antioksidan olarak tavsiye ediliyor. Bunun dışında iç organları temizlemesi, vücutta bulunan radyasyon ve metallerin dışarı atılması, karaciğer ve akciğer gibi organları da temizlemesi Keçiboynuzunun faydaları arasında olduğu biliniyor. Anemi tedavisinde de kullanılan Keçiboynuzunda bulunan E vitamini, kansızlık yaşayan kişilerde oldukça sık kullanılıyor. Bu özellikleri ile Keçiboynuzu kullandığımız birçok besinden daha faydalı. 

 

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/zeytinyaginin-bilinmeyen-kullanim-alanlari linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Mucizevi Keçi Boynuzu Faydaları
Kasım 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı