Yüzyılların Geleneği Tarhananın Faydaları Nelerdir?

Yüzyılların Geleneği Tarhananın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde bulunan, kış mevsimine girmeden önce tamamen doğal yollar ile hazırlanan ve kışlık yiyeceklerimizden biri olan tarhananın faydaları saymakla bitmez. Sağlığımız açısından vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan birde tarhana çorbası var. Ayrıca tarhana çorbası içerisinde bulunan buğday unu, yoğurt, maya, domates, biber, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatların yoğrulduktan sonra kurutulmasıyla elde edilen çok besleyici bir çorbadır. 

Tarhananın faydaları bebeğinden gencine, gencinden yaşlısına kadar sağlığımız için oldukça önemlidir. Özellikle bebekler gibi sürekli gelişme çağında olan çocuklar için, kemik gelişimlerine oldukça katkı sağlar ve kemiklerini daima güçlendirir.

Bu yüzden mutlaka bebeğinize küçük yaşta tarhana ve tarhana çorbası ile beslemenizi tavsiye ederiz. Tamamen doğal ve ev yapımızı olan tarhanalarımızın faydalarından bir diğeri ise, içerisinde bulunan yüksek lif oranlarından dolayı diyet yapan veya zayıflamak isteyen kişiler için adeta tercih edilmesi gereken bir besindir. Tarhananın faydaları anlattıkça bitmiyor devam edecek olursak.

 

Yüksek Oranda Antioksidan İçerir

Tarhananın faydalarından bir diğeri ise tarhananın içerisinde bulunan sebzelerden dolayı yüksek oranda antioksidan madde içermesidir. Tarhana antioksidan bakımından zengin olduğundan dolayı vücudun toksinlerden arınmasını sağlar, antioksidanlar kanser hücreleri ile savaşmasın dan ötürü doğal bir kanser önleyicidir. Yine aynı şekilde içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudu korur. Solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesini, eğer yakalanılmışsa ilerlemesini durdurur. Tarhana besin değeri bakımından çok zengindir.

Un ve yoğurt bileşimleri bakımından zengin olmasından dolayı besleyicidir. Besleyici olmasının yanı sıra vücudu tok tutar. Tok tutma özelliğinden dolayı uzun süre yeme ihtiyacı oluşmasını önler. Fakat tüketeceğiniz tarhananın kesinlikle doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Bizlerinde üretmiş olduğu ev yapımı doğal tarhanalarımızıda afiyetle tüketebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ev yapımı doğal tarhana besini sayesinde gelişim çağındaki bebek ve çocukları özellikle kemik erimesi yaşayan çocuklar için tarhananın kesinlikle tüketilmesini bizzat doktorlar bile öneriyorlar. Tarhananın faydaları bu sebepten ötürü insan sağlığı için gerçekten önemli bir değere sahip olmuş durumda. Yaşlılar ve menopoz döneminde olan kadınlar içinde tarhana kesinlikle tavsiye ediliyor.

 

Ev Yapımı Doğal Tarhananın Probiyotik Özelliği Yüksektir

Probiyotik besinler bildiğiniz üzere sindirim sistemi ve tüm vücudumuz için oldukça faydalı gıdalar arasında bulunmaktadır. Tarhana mayalanarak yapıldığı için probiyotik özelliği olan besinler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Tarhananın faydaları işte bu yüzden vücudumuz için oldukça önemlidir. Probiyotik değerleri yüksek olduğu için son derece sağlıklı bir besindir. Bu nedenle düzenli olarak ev yapımı doğal tarhana tüketmek sindirim sisteminiz içinde oldukça faydalı olacaktır.

 

Hamilelikte Tarhananın Faydaları

Hamile kadınlar için beslenme süreci oldukça zorlu geçmektedir. Bu süreçte midelerinde oluşan bulantılardan ötürü anne adayları yemek yemekte zorluklar çekebilmektedir. Bu durumlarda işte tarhana ve tarhana çorbası beslenmek için oldukça ideal bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde bulunan sağlıklı baharatlar ile tarhananın faydaları anne adayları içinde oldukça önemlidir. Hem annenin hem de bebeği besleyen tarhana ve tarhana çorbasının bebeğin gelişimine olumlu etkileri vardır. Tarhana besleyici özelliği sayesinde bebeğin ideal bir şekilde gelişmesine yardımcı olmaktadır.

 

Bebekler İçin Tarhananın Faydaları

Bebekler artık normal besinlere geçtikleri zamanda bu besinler arasında tarhana ve tarhana çorbası ile beslenmesi gerektiğini uzmanlar kesinlikle tavsiye etmektedir. Bu tavsiyelere göre tarhana çorbasının besin değerini daha fazla arttırmak için içerisine süt eklenip öyle pişirilmelidir. Bu yöntem ile pişirildiği zaman tarhana çorbası bebek için oldukça besleyici bir besin olmaktadır. Tarhananın içinde yüksek miktarda bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bebeğinizin gelişimine etkisi oldukça faydalı olacaktır. Ama uzmanların bir önerisi kesinlikle oldukça fazla tüketilmemesi yönünde. Tarhana çorbası ile bebeğinizi beslemeniz için 6 aylık süreyi atlatmış olmanız oldukça önemlidir. Tarhananın faydalarından bahsettiğimize göre bizlerin üretmiş olduğu tamamen doğal olan Servet Şekerleme tarhanalarını denemenizi öneriyoruz..

 

Servet Şekerleme Ev Yapımı Doğal Tarhana'ya göz atmak için resme tıklayabilirsiniz.

Ev Yapımı Doğal Tarhananın Zayıflamaya Etkisi

Doğal tarhananın besin değerleri oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü tarhananın içerisinde bulunan lif miktarı fazla olduğu için tüketildiği zaman uzun süreli bir tokluk hissi yaratabilir. Eğer zayıflamayı düşünüyorsanız bu tarz besinlerden gerektiği kadar tüketmeye özen göstermelisiniz. Düzenli olarak ev yapımı doğal tarhana tükettiğiniz zaman bu sizlerde uzun süreli tokluk yaratır ve zayıflama sürecinde sizlere önemli derece yardımcı olur.

 

Tarhana Nasıl Yapılır

Yurdumuz insanları tarafından keşfedilmiş olan tarhana, yapımı itibariyle farklı bölgelere göre değişiklik gösterse de temel olarak yoğurt, nane, tuz, un, kırmızı biber, yeşil biber, kuru soğan ve domates gibi önemli besinler kullanılarak yapılır. Bu besinler kullanılarak oluşturulan harcın mayalanması için üzeri bez ile örtülü bir kap içerisinde 1 hafta ile 10 gün arasında beklemeniz gerekir. Bekleme süresine göre tatlı veya ekşi olarak elde edilebilecek iki tür tarhana çeşidi vardır. Tarhananızın yapımını tamamladıktan sonra, elle ufalayarak toz haline getirebilirsiniz. Ayrıca katı halde olmasını istiyorsanız, değişik boyutlarda simitler şeklinde bıraktığınız o halini görebilirsiniz. 

 

Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır

Tarhana hazırlanması bakımından en kolay çorbalar arasında ilk sırayı alır desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Tarhana çorbasını hazırlamak hem kolay bir o kadar da hızlıdır. Bu denli sağlıklı ve faydalı olan tarhana çorbasını erkek, kadın, yaşlı, genç herkes kolayca hazırlayabilir. Tarhana çorbasının hazırlanışı; 1 bardak kadar tarhana (100 gr) sıcak su ile karıştırılır ve tarhananın erimesi sağlanır. Bir miktar sıvı yağ (tereyağ tercih edilirse lezzeti artar) ve bir kaşık salça tencereye konularak kızdırılır. Salçanın hafifçe kavrulması sağlanmalıdır. Tencere içerisine bir litre su eklenir ve suyun kaynaması beklenir. Kaynayan suya diğer tarafta başka bir kapta su ile yumuşatılan tarhana eklenir. 5 dakika kadar kısık ateşte pişirilen tarhana çorbası hazır olur. 

Eğer kıvamı az gelecek olursa kısık ateşte biraz daha pişirilerek kıvamı yoğunlaştırılabilir. Yeteri kadar tuz eklenir. Çorba bebekler ve tuzu az tüketmesi gereken kişiler için hazırlanıyorsa tuz eklenmez. Servis tabağına alınan çorbanın üstüne isteğe göre nane, biber ya da diğer baharatlardan eklenerek afiyetle yenir. Tarhananın faydaları işte bu sebeplerden sağlıklı ve besleyici yiyeceklerimiz arasında yer alması gerekmektedir, içerisinde bulundurduğu besin değerleriyle oldukça sağlıklıdır. Yağ oranı düşük, lif, demir, kalsiyum bakımından zengin olan tarhananın besin değerli aşağıdaki gibidir.

 

Ev Yapımı Doğal Tarhana Çorbalarımızın İçerisindeki Malzemelerimiz

Tarhananın besleyici olmasından yazımızda sizlere sıkça bahsettik üstelik tarhananın büyük bir bölümü yoğurttan oluştuğu için oldukça uzun süre bozulmadan saklanabilmektedir. Pişmeye hazır halde, saklaması kolay, kolay pişen ve sindirilen, bir de besleyiciliği ve lezzeti de eklenince her evde mutlaka bulundurulan bir ürün olmasına şaşırmamak gerek.. Özellikle İç Anadolu'da ünlü olan tarhana, Beypazarı ile anılır. Fakat Uşak, Denizli, Kahramanmaraş, Kütahya, Fethiye gibi illerimizin de tarhanası meşhurdur. Her yörenin kendine has lezzetleri ile tarhanalar ülkemizde yöresel bir simge haline gelmektedir. Ülkemizde tarhana çorbasının birçok çeşidi bulunmaktadır. Yöresel olarak farklılıklar olmasına rağmen genelde ev yapımı doğal tarhanalarımızın ana malzemeleri un, yoğurt, soğan, domates, kırmızı biber, yeşil biber, nane, tuz ve baharat şeklinde sayılabilir.

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/dogal-bal-nedir-nasil-anlasilir linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Yüzyılların Geleneği Tarhananın Faydaları Nelerdir?
Ocak 22, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı