Zeytinyağının Bilinmeyen Kullanım Alanları

Zeytinyağının Bilinmeyen Kullanım Alanları

İnanışa göre cennetten kovulan Adem bir gün öleceğini hisseder ve Tanrı’dan dünya üzerindeki herkesi bağışlamasını diler. Cennet bahçesine giden Melek Şit, iyi ve kötü ağacından getirdiği 3 tohumu Adem’in ağzına koyar. Çok kısa süre sonra Adem hayatını kaybeder, gömüldüğü yerden 3 ağaç çıkar. Önce zeytin, sonrasında sedir ve servi boy verir. Zeytin, dünya üzerindeki tüm ağaçların ilkidir. Tanrı’nın Adem’in dileğini yerine getirerek, tüm insanlığı bağışladığını yani barışı simgeler. Bu nedenle zeytin, bir besin olmasının tüm dünya için çok özeldir. Zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları oldukça fazladır, yazımızda bütün bilinmeyen detaylara değiniyoruz.

Zeytin yüzyıllar boyunca insanlarla birlikte oldu. Sonra biz insanlar, Zeytin’in mucizevi iksiri zeytinyağını keşfettik. Günümüzde öncelikli kullanım alanı olarak mutfak görülse de zeytinyağının öyle çok marifeti var ki saymakla bitmez. İşte okuyunca şaşıracağınız, bu da varmış diyeceğiniz, zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları..

 

Saçların Doğal İlacı Zeytinyağı

Zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları arasında ilk sırada zeytinyağlı saç maskeleri gelir. Zeytinyağı kürü saça uygulandığında kepek yok olur. Saç dipleri beslenir, saç derisi ve saç telleri nem depolar. Saçların hem güçlü hem de sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Baş ağrısını geçirir. Saç dökülmelerini engeller. Zeytinyağı kullanarak saç maskesi yaparken farklı besin türleri ile de birleştirmek mümkündür. Bunlardan en çok faydalı olanlar yumurta, sarımsak, bal, yoğurt, muz ve avokado ile birleştirerek yapılan maskelerdir. İlk sırada gelen saç maskeleri, düzenli olarak uygulandığında saçlarda ciddi anlamda bir değişim gözlenir. Yağ çeşitleri ve özellikle zeytinyağının kullanım alanları saymakla bitmeyecektir. Fakat bilinmeyen kullanım alanlarını anlatmaya devam ediyoruz.

 

Bağışıklığı Güçlendiren Mucizevi Yağ

Gün içinde maruz kalmak zorunda olduğumuz hava kirliliği ve yediğimiz hazır gıdalar gibi çevresel etkenler nedeniyle bağışıklığımız düşebilir. Bağışıklık düştüğünde ise çeşitli hastalıklara yakalanma riskimiz artar. Bağışıklık sistemimiz düşük olduğu zamanlarda, sistem antioksidanlara ihtiyaç duyar. Zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları içinde olan bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak faydasına da bu noktada ihtiyaç duyarız. Zeytinyağı içinde bulunan antioksidanlar, bağışıklık sistemimiz için oldukça faydalı ve koruyucu özelliktedir. Ama sadece bununla da sınırlı değil. Mucizevi zeytinyağının bilinmeyen faydaları için de en şaşırtıcı olanlara geçelim.

 

Yok Artık! Tencere Temizliği mi?

Zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları arasında en çok şaşırtanlardan biridir tencere temizliği. Ayrıca yeni aldığınız dökümden yapılmış mutfak araç gereçlerini de ilk kullanımdan önce zeytinyağı ile biraz ısıtıp sonrasında silerseniz sonra kullandığınızda oldukça rahat edeceksiniz. Temizlik konusuna gelince: Zeytinyağı, sirke ve karbonatı karıştırıp, zorlu ve kurumuş yağlarla kaplı tencerelerinizin temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu formülü uyguladıktan sonra, bir daha normal bir deterjana ihtiyaç bile duymayacaksınız. 

 

Zeytinyağı ile Mobilya Temizliği

Toz, belki de evlerimizde en çok baş etmeye zorlandığımız problemlerden biri. Temizlik yaptıktan çok kısa bir süre sonra bile az önce tozunu aldığımız yerlerin üzerini yeni bir toz tabakasının kapladığını görmek oldukça sinir bozucu. Zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları da tam burada devreye giriyor. Toz önleyici kimyasal temizleyicilere artık ihtiyacınız yok. Zeytinyağı, limon ve kokuyu biraz bastırmak için hoşunuza giden hoş kokulu bir yağ ile hazırlayacağınız karışım toz derdini ortadan kaldıracak. Yarım litre kadar suyun içine koyacağınız 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 7 – 8 damla kadar limon ve hoş kokulu yağ ile hazırladığınız karışımı, bir sprey şişesine koyarak, evde tozdan en çok muzdarip olduğunuz yerleri temizleyin. Özellikle ahşap olan mobilyalarda çok yararlı olan bu işlem sonrasında temiz bir nemli bezle silin. Bundan sonrasında sildiğiniz yerlerin eskisi kadar çok tozlanmadığını göreceksiniz. Zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları arasında olan mobilya temizliği, kimyasal madde kullanmaktan hoşlanmayan ev hanımları tarafından en çok tercih edilen temizlik türlerinden.

 

Zeytinyağı Bebeklerde Pişik Oluşumunu Engeller

Özellikle yeni doğan bebekleri olan annelerin kâbusudur pişik problemi. Bebek bezlerinin, üst kısımlarında bulunan bağlantı noktalarının olduğu yerlerdeki sürtünme, oldukça hassas olan bebeklerin derilerinde pişik oluşumuna sebep olur. Ayrıca losyon, ıslak mendiller ve kimyasal içeren sabunlarla birleştiğinde, pişik oldukça bir sorun haline gelebilir. Zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları arasında, bebeklerde pişik giderici ve önleyici olarak kullanılması da var. Zeytinyağı pişiği tedavi ederken, diğer taraftan bebekleri sakinleştirir ve cildi nemlendirir. Bu nedenle pişik olsun ya da olmasın bebeklerin altına rahatlıkla uygulanabilir. Zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları arasındaki pişik kremi görevi, bu yöntemi deneyen ve uygulamaya devam eden anneler tarafından çok beğenilerek uygulanıyor.

 

Zeytinyağının Diğer Kullanım Alanları

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Ama en çok kullanılanlarla birlikte hepsinden kısa kısa da olsa bahsetmek istedik. Başka nerede kullanılır diye merak edenler için Zeytinyağının bilinmeyen kullanım alanları arasında olanlar: Yatmadan önce bir kaşık zeytinyağı içerseniz horlamanız kesilir veya normalden daha az horlarsınız. Zeytinyağı ciltte oluşan kırışıklıkların baş düşmanlarından biridir. Rahatlıkla cildinize uygulayabilirsiniz. Vücudunuzun en sert noktaları olan diz kapaklarınızı veya dirseklerinizi yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Yine en çok tercih edilenlerden birisi de makyaj temizliğinde kullanılmasıdır. En iyi makyaj temizleyicileriyle boy ölçüşecek derecede iyi bir temizleyicidir. Bir kaşık içerseniz boğaz ağrınıza iyi gelir. Çatlamış deri kıyafetleriniz ve araç gereçleriniz varsa zeytinyağı sürerek yumuşatabilir ve sonrasında ise onarabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımıza https://www.servetsekerleme.com/blog/icerik/papaya-nedir-faydalari-nelerdir linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler: Zeytinyağının Bilinmeyen Kullanım Alanları
Kasım 13, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı