Saf Salep Doğal
Saf Salep Doğal
Saf Salep Doğal
Saf Salep Doğal

Saf Salep Doğal

Fiyat : ₺59,00(KDV Dahil)

Yerel Üretim-Gurme Lezzet 

:

Yerel Üretim-Gurme Lezzet

Salep, Orchidaceae (orkideler) ailesinin birçok türünün toprakaltı yumrularından elde edilen, içecek hazırlamakta kullanılan bir bitkidir. Kökünde 2 adet yumru bulunmaktadır. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir. Kullanılan yeri köklerindeki yumrularıdır. Yurdumuzda bir çok çeşidi vardır. Salep yumruları müsilaj, glikoz ve uçucu bir yağ taşır İçerdiği en önemli madde glikomannandır. 

Süt ile karıştırarak lezzetli içecekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca dondurma yapımında da kullanabilirsiniz.

Salep, kış aylarında tüketimi artan sıcak içecekler arasında ilk sırada gelmektedir. Burada vücut ısısını artırarak, soğuktan korumasının büyük rolü vardır. Ayrıca soğuk havalarla birlikte artış gösteren grip ve nezle gibi kış hastalıklarının tedavisinde de etkindir. Bu hastalıkların sık görülen şikayetlerinden öksürüğün azalmasına yardımcıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan salep, göğsü yumuşatır ve boğaz ağrısına iyi gelir. Hastalık belirtileri vücutta hissedildiğinde sıcak bir salep içmek şikayetlerin önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

Salep denilince akla gelen lezzetlerden biri tarçındır. Bu ikili bir araya geldiğinde sağlığa faydaları çok daha fazla artmaktadır. Öncelikle tarçın, tatlı yemekten kendini alıkoyamayan kişiler için iyi bir dengeleyicidir. Kan şekerini kontrol altına aldığı için aniden ortaya çıkan tatlı krizlerini engeller. Bu sayede evde, sağlıklı koşullarda hazırlanan salep ile aç kalmadan kilo vermek de mümkün olabilir. İyi bir ara öğün alternatifi olan salep-tarçın ikilisi, midede uzun süre kalacak ve tokluk hissi sağlayacaktır.

Hazırlama Önerisi: 500 mililitre süt için 1 tatlı kaşığı toz salep ve 1.5 yemek kaşığı toz şeker yeterlidir. Salep yapımı için, sütü bir tencereye alıp kısık ateşte pişiriniz. Salep ve şekeri bir kabın içerisinde karıştırınız. Hafiften ısınan sütün içerisine salepli karışımı ekleyip topaklanmama olmaması için ve koyulaşması için dibinin tutmamasına özen göstererek sürekli tel çırpıcı yardımıyla karıştırınız. Ortalama 30 dakika sonunda süt köpüklenmeye başlar ve koyu bir kıvam alır. Hazırladığınız salebi fincanlara doldurduktan sonra üzerine tarçın serpiştirebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Çerez Kullanımı